Dizi - Film

İngilizce Geliştirmek İçin 10 Muhteşem Dizi Önerisi

November 19, 2020

Charlize Theron, Penelope Cruz ve Melanie Laurent gibi anadili ingilizce olmayan ünlü oyuncuların ingilizce öğrenmek için dizi izlediğini biliyor muydun? Soysuzlar Çetesinde Shosanna karakterine can veren Melanie Laurent, ünlü yönetmen Tarantino’ya akıcı bir şekilde ingilizce konuşabildiğini hakkında yalan söyleyip film seçmelerine katılmaya hak kazanmış ve seçmelere kadar tekrar tekrar en iyi dizilerden biri Gossip Girl izleyerek ingilizcesini geliştirdiğini bir röportajında itiraf etmiştir. Büyük olasılıkla siz de çevrenizden ingilizcenizi dizi izleyerek geliştirebileceğinizi duyup, uygun bir dizi arayaşına girdiniz. Bu yazımızda size dizi izleyerek nasıl ingilizce öğrenebileceğiniz hakkında ipuçları verecek ve ingilizce geliştirmek için birbirinden güzel 10 dizi önerisinde bulunacağız. Bunun dışında kitap okuyarak ingilizcenizi geliştirmek isterseniz İngilizce Sınavlar İçin Okuyabileceğiniz 5 Kitap yazımızı mutlaka inceleyin!

İşlerinizi hallettiniz, biraz atıştırmalık hazırlayıp daha önceden adını duyduğunuz bir yabancı diziye ingilizcenizi geliştirmek amacıyla başladınız. Aslına bakarsanız dizi izleyerek ingilizce öğrenmek tek başına pek de mümkün değil. “Peki ama nasıl?” diye düşünüyor olabilirsiniz.

TEMELİNİ OLUŞTUR

Öncelikle dizi izleyerek ingilizce öğrenmek için temel seviyede gramer ve kelime bilgisine sahip olmamız gerekir. Aksi takdirde sadece dizi izleyerek ingilizce geliştirmeyi beklemek pek de mantıklı olmayacaktır. Bir başka deyişle dizi izlemek ingilizce öğrenme sürecimizde diğer çalışmaların yanında destekleyici görev görecektir.

TÜRKÇE ALTYAZILARA ELVEDA DE

Çoğu eğitmenin de önerdiği üzere sevdiğiniz en iyi dizileri ingilizce altyazılı bir şekilde izlemek hem yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olur hem de bu kelimelerin telaffuzlarını doğru şekilde öğrenmenizi sağlar. Bunun için Netflix gibi platformlardaki altyazı seçeneklerinden gerekli ayarları yapabilirsiniz. İlk başlarda anlamanız biraz vakit alabilir fakat daha sonrasında geliştiğinizi fark edeceksiniz. Başlarda çok zorluk çekmeniz durumunda bir kez ingilizce altyazılı izledikten sonra türkçe altyazılı halini de izleyebilirsiniz.

NOT AL

Dizi izleyerek ingilizce öğrenmek için hazırlıklı olmanız gereken durumlardan biri anlamanı bilmediğiniz kelimeler olacaktır. Anlamını bilmediğiniz kelimeleri sahnedeki olaydan çıkarabilir ya da çeviri araçlarını kullanarak öğrenebilirsiniz. Yeni öğrenilen bu kelimeleri küçük bir not defterine yazıp daha sonra tekrar etmek ve konuşarak cümle içinde kullanmak kalıcı için en iyi yol olacaktır.

TAKLİT ET

İngilizce öğrenirken kendi sesimizi duymaya alışmamız önemli noktalardan biridir. Diziyi izlerken hoşunuza giden kısımları taklit ederek telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem kelime dağarcığınızı da geliştirecektir.

DOĞRU DİZİYİ SEÇTİĞİNDEN EMİN OL

Her dizi sizin bulunduğunuz seviyeye hitap etmeyebilir örneğin Sherlock Holmes ve Game of Thrones gibi dizilerin içeriklerinden dolayı dilleri biraz daha ağır ve karmaşıktır. Başlangıç seviyesindekilerin kısa sitcomlar la işe başlaması daha uygun olacaktır. Bu tür dizilerde hem basit bir dil kullanılır hem de günlük konulardan konuşulur. Ayrıca dizinin konusunun ilginizi çekmesi de önemlidir. Hoşunuza gitmeyen bir diziyi sadece kelime öğrenmek için izlemek yarıda bırakmanızla sonuçlanacaktır. Bu yüzden ilginizi çekebilecek bir dizi bulmanız mühim. 

İşte size sevebileceğinizi düşündüğümüz 10 dizi önerisi;

  • THE BROOKLYN NINE-NINE

  • BREAKING BAD

  • THE OFFICE

  • HOW I MET YOUR MOTHER

  • FRIENDS

  • GLEE

  • THE BIG BANG THEORY

  • THE GOOD PLACE

  • MODERN FAMILY

  • PRISON BREAK

1.THE BROOKLYN NINE-NINE

 

Brooklyn nine nine

Donut, karton bardak kahve ve cam yansımalı gözlükler… Hepimiz aynı şeyi düşündük. Amerikalı dedektifler. Fakat bu grup biraz farklı. Çocuksu ve rahat bir o kadar da yetenekli dedektif Jack Peralta, sadık ekürisi Böyle ve sürekli rekabet halinde olduğu Amy… 

Brooklyn’in 99. bölgesindeki karakolda bulunan bu 9 kişiyi tanıdıkça daha fazla seveceksiniz. Tamam o zaman hazırsanız o silahı yavaşça bırakın ve B99’a başlayın 🙂

2. BREAKING BAD

Breaking Bad

Sıradan bir kimya öğretmeni olan” Walter White’ın” uyuşturucu sektörünü yöneten bir numaralı adamı “Heisenberg’e” dönüşme hikayesi size ilgi çekici geliyor mu? Efsanelerden biri olan bu dizi başlarda yavaş ilerleyen bir olay örgüsüne sahip olsa da ilerleyen bölümlerde gelişen gizemli olaylar ve twistler sayesinde sizi kendisine bağlayacaktır. Her ne kadar bazı kimya terimleri içerse de yavaş ve açık bir konuşma tarzına sahip olduğundan konuşmaları rahatlıkla takip edebilir ve “I am not in danger, I am the danger” gibi efsane replikleri ezberleyebilirsiniz. Dram severim diyenlere şiddetle tavsiye edilir.

3.THE OFFICE

The Office

 

Kara mizah ve absürt komedi sevenler için harika bir dizidir. Dunder-Mifflin şirketinin Scranton şubesindeki ofis çalışanları arasında gelişen birbirinden absürt ve ilginç olayları konu alan sitcom, diğer sitcomların aksine seyirciye nerde gülmesi gerektiğini gülme efekti koyarak belirlemiyor. Mockumentary (sahte belgesel) tarzında çekilmesi bazı sahnelerde stres hissetmenize bazı sahnelerde ise oldukça eğlenmenizi sağlıyor. Garip şekilde hem gıcık olup hem çok seveceğiniz şube müdürü Michael, ikinci adam olma aşkıyla yanan Dwight, ofisin en aklı başında olan Jim ve diğerleri ile mutlaka tanışmalısınız.

4. HOW I MET YOUR MOTHER


How I Met Your Mother

 

Bir hikayeyi anlatmak ne kadar sürebilir? Ted Mosby’nin çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştıklarını anlatabilmesi 9 sezon aldı desek… Ted, hayatının aşkını bulmaya kafayı takmış genç bir mimardır. Her tanıştığı kıza aşık olabilme ihtimali olan Ted’in tam tersi çapkın Barney ise diziyi efsaneleştiren karakterlerden biridir. Diğer 3 arkadaşları Robin, Marshall ve Lily ile her gün MacLaren adlı barda birbirinden ilginç ve eğlenceli olaylar yaşarlar. İzlerken asla sıkılmayacağınız bu dizi önceki bölümlere de sürekli göndermeler yapar. İngilizce kısmını değerlendirecek olursak günlük konuşma diline aşinalığınızı arttıracağı kesin olup hikaye anlatıcılığı tarzı ile dinlediklerinizi görsel olarak görmenizi sağlayacaktır.

5. FRIENDS

Friends

 

Sitcom denince akla ilk gelen, bitmesinin üzerinden neredeyse 20 yıl geçmesine rağmen fanlarının hala yeni sezon ve film bekleyişinde olduğu dizi friends… 

How I Met Your Mother’ın sürekli karşılaştırıldığı, iki dizi fanlarının hangisinin daha iyi olduğu hakkındaki ezeli tartışmalarını muhakkak duymuşsunuzdur. Birbirinden farklı karakter özelliklerine sahip 6 gencin New York’da başlarına gelen komik olayları ve romantik ilişkileri anlatan bu hikayede kendinizden bir şeyler bulmanız oldukça mümkün.

6.GLEE

Glee

 

Spotify listenizi yeniden oluşturmanızı sağlayacak bir diziye hazır mısınız? William Mckinley High School’un yetenekli bir o kadar da kendilerine yer bulamamış öğrencilerinin, idealist öğretmenleri William sayesinde Glee Club’da bir araya gelir ve liseler arası koro yarışmaları için hazırlanmaya başlar. Dans ve müziğin bir arada olduğu bu dizi sayesinde aşina olduğunuz birçok şarkıyı sözleriyle takip edebilir ve yeni şarkılar öğrenebilirsiniz. 

7. THE BIG BANG THEORY

The Big Bang Theory

 

Zamanında hepimizin sınıfında nerdler (inekler) olmuştur. Peki onlara büyüdüklerinde ne mi oluyor? Birer bilim insanı olup çizgi roman dükkanlarından, Star Wars filmlerinin içinden çıkamıyorlar. En azından üstün zekalı 2 ev arkadaşı olan Sheldon ve Lenord, yeni komşuları sarışın güzel Penny’in aksine tam da böyleler. Onlara Howard ve hintli arkadaşları Raj da katılınca bu 4 üstün zekalı bilim insanı eksantrik karakterleriyle ortaya BING BANG etkisi yaratan bir dizi çıkarmış. Çoğu zaman bizim türkçesini bile anlamaya çalışırken afalladığımız normal insanları ezen bir bilgiçlik sergileyen bu insanlar aslında sadece normal hayata uyum sağlamaya çalışıyor diyebiliriz.

8. THE GOOD PLACE

The Good Place

 

Ölümden sonraki yaşamı esprili bir şekilde konu alan bu dizide, hikaye aslında dünyada pek de iyi bir insan olmayan Eleanor adlı ana karakterin yanlışlıkla “İyi Yer (The Good Place)” yani bir başka deyişle cennet dediğimiz yere kabul edilmesiyle başlıyor. The Good Place aslında bir mahalle ve bu mahallede Eleanor’un yanlış yerde bulunması sebebiyle birçok sistemsel hata meydana geliyor. Bu kargaşıklık içinde kendini saklamaya ve iyi bir insan olmaya çalışan Eleanor bakalım başarılı olabilecek mi? Gelelim nasıl bir dili olduğuna, oldukça anlaşılabilir bir dile sahip olan bu dizide sadece Eleanor ve ruh eşi Chidi’nin etik dersleri gibi bazı sahnelerinde bir parça zorlanabilirsiniz. Onun dışında kesinlikle anlaşılabilir olan bu diziye bir şans vermelisiniz. 

9. MODERN FAMILY

Modern Family

 

İzleyin izlettirin listelerinin yeri sarsılmaz dizilerinden olan Modern Family birbiriyle ilişkili 3 ailenin hikayesini yerlere yatıran bir komedi anlayışıyla anlatmaktadır. Dizi ayrıca mockumentary ( sahte belgesel) şeklinde çekilmiştir yani karakterler senaryo içerisinde direkt kameraya bakarak röportaj yapar gibi konuşurlar. Bu durum gündelik diyalogların kullanılmasına daha fazla olanak sağlamıştır. Amerikalı ebeveyn- çocuk çatışmaları ve gey çiftler gibi önemli temalar etrafında aile kurumunu işleyen bu diziyle koparılmayacak bağlar kuracaksınız.  

10. PRISON BREAK

Prison Break

 

İnşaat mühendisi Michael Scofield idam cezası almış abisini kurtarmak için bir kaçış planı yapar ve kurmaca bir soygunla abisinin bulunduğu hapishaneye girer. Micheal kendine güvenmektedir çünkü daha önce hapishanenin projesinde çalışmıştır. Ama unuttuğu bir şey vardır ki orası bir hapishanedir ve herkes birer suçludur. Aksiyonun yer yer tavan yaptığı bu diziyi izlerken anlaşılabilir dili ve sürükleyici bölümleri sayesinde ingilizcenizde büyük farklar yaratabilirsiniz.