Eğitim

2021 Yılına Göre Dünyanın İlk 10 Üniversite Sıralaması

May 25, 2021

Dünyada toplam 29 bin 051 üniversite bulunmaktadır. Ülkelere göre üniversite sayısı sıralamasında Hindistan 8 bin 407 üniversite ile birinci sırada yer almaktadır. İkinci sırada ise 5 bin 758 üniversite ile ABD yer alırken üçüncü sırada 2 bin 060 üniversite ile Filipinler bulunmaktadır. Yurt dışında lisans eğitimi ya da yüksek linsans eğitimi almayı düşünüyorsanız bu yazı üniversite seçiminize yardımcı olucaktır. Peki günümüzde bu kadar fazla üniversite varken hangisinin iyi olduğunu nerden bilebiliriz? Her yıl birçok üniversite başarı sıralaması listesi açıklanmaktadır ama bunlardan sadece birkaçı dünya çapında kabul görmüştür. Bu listeler, QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) Series, Whatuni Student Choice Awards, National Student Survey.  Bu listeler arasında da elbette ufak çaplı farklılıklar görebilirsiniz, mesela belirlediğiniz üniversite bir listede ilk sıralardayken diğer listede altlarda olabilir.

QS World University Rankings QS

QS World University Rankings her yıl British Quacquarelli Symonds tarafından yayınlanan bir üniversite başarı sıralamasıdır. Bu liste ilk olarak 2004 yılında yayınlanmış ve 3 bin üniversiteye yer vererek “En İyi 400 Üniversite” listesini oluşturmuştur. Günümüzde bu listede 700 üniversite bulunmaktadır.

Akademik Saygınlık, Fakülte/Öğrenci Oranı, Fakülte Başı Atıf Oranı, Mezunların İş Bulma Oranı, Uluslararası Akademik Kadro, Uluslararası Öğrenci Oranı bu listeyi oluşturmak için incelinen kriterlerdir.

Bu kriterlere bakılarak 2021 yılının QS World Univertisy Rankings listesine göre dünyanın en iyi üniversitesi olarak Massachusetts Institute of Technology (MIT) yer almaktadır.

Time Higher Education (THE) Series time

Times Higher Education (THE) Series kendi içinde 4 bölüme ayrılmıştır

 

 • World University Rankings (THE)

World University Rankings, dünya çapında üniversitelerin başarı sıralamasının çıkarıldığı listedir. Bu listenin hazırlanması için dikkat edilen kriterler üniversitenin akademik kadrosu, yayın sayısı, öğrenci profili, mezunların çalıştıkları kurumların kaliteleri gibi 13 farklı kritere bakılmaktadır. 2021 yılının World University Rankings listesine göre en iyi üniversite Oxford Üniversitesi’dir.

 • World Reputation Rankings (THE) 

World Reputation Rankings listesi için üniversitenin ne kadar iyi eğitim verdiği ya da ne kadar eski olduğu önemli değildir. Bu listede üniversitelerin itibarları ve imajları listelenmektedir.

 • 100 Under 50 Rankings (THE)

100 Under 50 Rankings listesi diğerlerine göre daha farklıdır çünkü sıralamayı son 50 yılda açılan üniversiteler arasından yapmaktadır. Bu liste sayesinde yeni açılan ama daha adını çok duyuramamış üniversitelerden haberdar oluyorsunuz. 100 Under 50 Rankings listesinin ilk sırasında İsviçre’de bulunan École Polytechnique Fédérale de Lausanne yer almaktadır.

 • European University Rankings (THE)

European University Rankings adında da geçtiği üzere sadece Avrupa’daki üniversiteleri sıralayan listedir. Bu liste oluşturulurken 13 kritere bakılmaktadır.

 

Whatuni Student Choice Award whatuni

Öğrencilerin tercihleri ve görüşlerinin dikkate alınmasıyla en iyi üniversitelerin seçildiği  yarışmadır. Öğrenciler üniversite imkanlarını, sosyal yaşamı, mezuniyet sonrası işe girme oranını, akademik hayat gibi kriterleri ele alarak seçim yapmaktadırlar.

National Student Survey

national

Belirli tarihler arasında üniversite öğrencileri ile yapılan anketin sonucunda göre yapılan listedir. Üniversite öğrencilerine aldıkları akademik eğitim hakkında 23 tane soru sormaktadır. Üniversite öğrencilerinin cevapları pozitif olarak %50’nin üstünde olursa o üniversite başarılı sayılmaktadır. 2020 yılında yapıan National Student Survey anketine göre Brighton ve Sussex Medical School en başarılı üniversiteler seçilmiştir.

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

QS World University Rankings sıralamasına göre 2021 yılının en iyi 10 üniversitesi sırasıyla böyledir.

 • Massachusetts Institute of Technology (MIT) MIT üniversite

1861 yılında kurulup 1865 yılında eğitime başlamıştır. Cambridge semtinde bulunan şimdiki kampüsüne 1916 yılında yerleşmiştir. Massachusetts Institute of Technology bilimsel ve teknoloji araştırmalarıyla ünlü bir enstitüdür. Massachusetts Institute Of Technology lisans ve yüksek lisans eğitimi verip, 26 bölümü ve 5 fakültesi bulunmaktadır. Mühendislik, Mimari ve Planlama, Edebiyat Sanat ve Sosyal Bilimler Okulu, İşletme Okulu, Doğa Bilimleri Okulu ve Sağlık Bilimleri Okulu dallarında eğitim vermektedir. Massachusetts Institute Of Technology’ye başvuran uluslararası adaylardan SAT ve ACT sınavlardan birini ve TOEFL belgesi istemektedirler. Ünlü mezunlarına örnek olarak, Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan verilebilir.

 • Stanford University stanford üniversite

Asıl adı Leland Stanford Junior University, 1885 yılında demiryolu şirketi sahibi olan Leland ve Jane Stanford tarafından kurulmuştur. Çift kaybettikleri oğulları Leland Stanford Jr’ın anısını yaşatmak için bu adı vermişlerdir. 1891 yılında eğitim hayatına başlamıştır. Stanford, 18 disiplinlerarası araştırma enstitüsü ve tek kampüste 7 okuluyla Amerika’nın en büyük kampüsüne sahiptir. Tıp Fakültesi, İşletme Enstitiüsü, Yer Enerji ve Çevre Bilimleri Fakültesi, Eğitim Enstitüsü, Mühendislik Okulu, Hukuk Okulu, İnsan ve Bilim Okulu dallarında eğitim vermektedir. Uluslararası öğrenci başvurularında TOEFL belgesi, iki ayrı seviye SAT sınavında başarılı olmaları ve eğitim alcakları sürede yeterli miktarda maddi olanaklarının olduğunu belirtmeleri gereklidir. Mezunları arasında 19 Nobel Ödülü ve 18 Turing Ödülü sahibi, 17 astronot ve ABD’nin 31.başkanı olan Herbert Hoover yer almaktadır.

 • Harvard University harvard üniversite

1636 yılında kurulan özel bir üniversitedir. 1639 yılında adı Harvard Koleji olarak değiştirilmiştir, 1780’li yıllar sırasında üniversite olarak anılmaya başlamıştır. Günümüzdeki üniversitenin öğrenci seçme sistemi ve ders işlenme şekli 1869-1909 yılları arasında alınan düzenlemeye göre devam etmektedir. 13 tane fakültesi bulunmaktadır. Harvard Koleji, Fen Edebiyat Enstitüsüt, Harvard İlahiyat Okulu, Harvard Tasarım Okulu, Harvard Sürekli Eğitim Bölümü, Harvard Eğitim Enstitüsü, Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu, Harvard Kennedy Okulu, Harvard Hukuk Fakültesi, Harvard Radcliffe Enstitüsü, Harvard Sanat ve Bilim Müzesi Cambridge Kampüsü’nde bulunmaktadır. Allston Kampüsü’nde Harvard işletme Okulu, Harvard Stadyumu, Harvard İnovasyon Laboratuvarları ve Bilim ve Mühendislik Kompleksi yer alır. Longwood Kampüsü’nde ise Harvard Tıp Fakültesi, Harvard Diş Hekimliği Okulu ve Harvard Halk Sağlığı TH Chan Okulu bulunur. Mark Zuckerberg, Barack Obama, Jill Abramson, John F Kennedy gibi isimler Harvard mezunudur.

 • California Instıtute of Technology california üniversite

California Institute Of TEchnology (Caltech) 1891 yılında meslek okulu olarak eğitim vermeye başlamıştır. 1920 yılında enstitü adını alana kadar farklı isimlerle anılmıştır bunlar Throop Üniversitesi, Throop Politeknik Enstitüsü ve Throop Teknoloji Koleji’dir. Eğitim hayatına başladığından itibaren bilim ve teknoloji dallarına ağırlık vermiş teknik üniversitedir. Caltech, ABD Ulusal Havacılık ve NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory’nin yönetiminden ve bazı gözlemevlerinin de işletmesinden sorumlulardır. Bu gözlemevleri Palomar Gözlemevi, Owens Valley Radyo Gözlemevi, Milimetre Altı Gözlemevi, WM Keck Gözlemevi ve Lazer İnterferometre Yerçekimi Gözlemevi’dir. Caltech’in ana kampüsü Pasedana’da yer almaktadır. Kampüste bulunan önemli bilim ve teknoloji merkezleri şunlardır Beckman Enstitüsü, Cahill Astronomi ve Astrofizik Merkezi, Walter ve Leonore Annenberg Bilgi Bilimi ve Teknolojisi Merkezi, Warren ve Katherine Schlinger Kimya ve Kimya Mühendisliği Laboratuvarı’dır. 6 akamedik fakültenin tamamında 24 anadal ve 6 yandal eğitimi verilmektedir.

 • University of Oxford oxford üniversite

Kuruluş tarihi net olarak bilinmemek 1096 yılında eğitim vermeye başladığı tahmin edilmektedir. 1167 yılında Henry II, İngiliz öğrencilerinin Paris Üniversitesine gitmesini yasaklayınca öğrenci sayısı artmıştır. 1875 yılında alınan kararla kadınlara lisans seviyesinde sınavlar düzenlenmeye başlamıştır. Oxford toplam 38 kolejden ve kendi içinde 4 akademik bölümden oluşmaktadır. Oxford üniversitesinin önemli mezunları arasında Nobel Ödülü sahipleri, 27 Birleşik Krallık Başbakanı ve yabancı devlet başkanı bulunur.. Bu kişilere örnek olarak Stephen Hawking, Margaret Thatcher, Bill Clinton, Doroty Hodgkin verilebilir.

 • University of Cambridge

  cambridge üniversite

1209 yılında kurulmuş olan devlet üniversi olmakla birlikte dünyanın en eski 4. eğitim kurumudur. Cambridge, Oxford Üniversitesi’nden ayrılan akademisyenler tarafından kurulmuştur. 31 kolej, 150’den fazla fakülte, bölüm ve kurumlara sahip olan Cambridge lisans ve yüksek lisans için her yaştan öğrenci kabul edilir. Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi yaklaşık 8 milyonluk bir kitap hacmiyle merkezi bir araştırma kütüphanesidir. Newton’un kişisel kütüphanesindeki kitapları ve ilk Shakespeare baskılarının da bulunduğu üniversite kütüphanesi bilime ve tarihe yön veren buluşlara tanıklık eden birçok yayına sahiptir. Cambridge mezunları ve akademisyenleri 96 kez Nobel Ödülü kazanmışlardır. Mezunları arasında Charles Darwin, Isaac Newton, Galler Prensi Charles gibi isimler yer alırken Stephen Hawking de Oxford’dan mezun olduktan sonra Cambridge de belirli araştırmalar yapmıştır.

 • ETH Zurich

  ETH üniversite

1854 yılında İsviçre Konfederasyonu tarafından kurulmuş, 1855 yılında 6 bölümle eğitim vermeye başlamıştır. 1911 yılında günümüzde kullanılan teknik okul ismini almıştır. ETH Zurich bulunduğu bölgede Poly olarak bilinmektedir bu isim İngilizce Federal Polytechnic Institute’dan gelmektedir.. ETH Zurich İsviçre Federal İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir üniversitedir. 1855 yılında eğitime başlanılan 6 bölüm kimya, mimarlık, inşaat mühendisliği, makine mühendisiliği ve ormancılık bölümüdür. ETH Zurich mezunları ve akademisyenleri fizik, kimya ve tıp alanında toplam 21 Nobel Ödülü almıştır.

 • Royal Holloway University Royal hollow üniversite

1849 tarihinde kurulan üniversite İngiltere’de kadınlara okuma şansını veren ilk okuldur. 1945 yılında kolej erkek öğrencileride kabul etmeye başlamıştır Royal Holloway Collage ve Bedford Collage adlı döneminin önemli eğitim kurumlarının birleşmesiyle üniversitenin temeli atılmıştır. Günümüzde Royal Holloway’ın Uluslararası Yaz Okulundan dünyanın dört bir yanından gelen tüm öğrenciler faydalanabilmektedir. Bu program Haziran ayından Ağustos ayına kadar sürer. Tarih, siyaset, hukuk ve güzel sanatlar ile alakalı dersler alabilirler. Dersler haftanın 4 günü verilir ve her gün dersler 3 saati bulabilir. Haftanın bir gününü kültürel gezilere ayıran program öğrencilerin bağımsız olarakda çalışmalarını bekleyerek öğrencilere güzel bir program sunar.

 • University of Chicago chicago üniversite

1890 yılında kurulmuş özel araştırma üniversitesidir. Üniversitenin AAU (Amatör Atletik Birlik), NAICU (Ulusall Bağımsız Kolejler ve Üniversiteler Birliği) ve URA ( Uganda REvenue Authority Sports Club) ile akademik bağlantıları vardır. Üniversitenin akademik yılı çeyrek sisteme göre düzenlendiğinden dört döneme ayrılır, Yaz (Haziran-Ağustos) Sonbahar (Eylül-Aralık) Kış ( Ocak-Mart) İlkbahar ( Nisan-Haziran). Lisans öğrencilerinin her üç ayda bir 4 ders alma zorunluluğu vardır. Takım renkleri bordo ve beyaz, takma adı Maroons ve maskot Phil Phoenix’dir. Nobel Ödülleri fizik dalında 34 adet ödül almıştır.

 • University of London londra üniversite

1836 yılında kurulmuştur. Londra Üniversitesi araştırma ve öğretim ağırlıklı eğitim vermektedir. Üniversite ilk kurulduğunda sadece 2 koleji vardır bunlar King’s College London ve University Collage London’dır. Günümüzdeyse 19 faklı koleji ve 9 enstitüden oluşmaktadır. Her bir kolej farklı alanlarda uzmanlaşarak lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi verebilmektedir. Kolejlerin giriş şartları farklılık gösterebilir ama hepsinin lisans eğitimi için iets sınavından 6 ve üzeri nor almak ve bir akademik yıllık “foundation” programını tamamlamak yeterlidir. Yüksek lisans eğitimi içinse iets sınavından 6,5 veya not ortalamasında 4 üzerinden en az 2,5-3 ortalamaya sahip olmak gerekiyor.

Yurt dışında erasmus ya da yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız bu yazılarımızıda okumanızı tavsiye ederim.

https://kitapify.com/genel/erasmus-projeleri/

https://kitapify.com/egitim/tercih-edebileceginiz-10-erasmus-ulkesi/

 


Yasemin

Yazar: Yasemin Ak