Eğitim

Başarılı bir iş hayatı için üniversite öğrencilerine tavsiyeler

May 19, 2021

Başarılı bir iş hayatı için üniversite öğrencilerine tavsiyeler

Üniversite mezunlarının bile iş bulmakta zorlandığı bu günlerde kendinizi öne çıkarmak, rakiplerinizi elemek ve alanınızdaki en iyi işlere seçilerek iyi bir iş hayatı hedeflemenin aslında pek çok yolu var. Hala genç bir üniversite öğrencisiysen, mezun olduğunda aranılan eleman olmak istiyorsan ve kendini akademik hayatın haricinde de geliştirmek istiyorsan bu yazı tam sana göre. Üniversitede başarılı biri olup hem kişisel yeteneklerini hem de akademik kariyerini hem de iş hayatını geliştirecek birçok fırsat var. Bunlardan erkenden haberdar olmak, kulüplerde ve etkinliklerde şimdiden aktif olmak senin için çok önemli.

 

İş hayatı yetenekleri

 

 İş hayatında fark yarat: kendini geliştir

 

İş hayatında başarılı olabilmek ve hedeflerinizdeki kariyer için öncelikle her zaman yanınızda olan ve sizleri yukarı taşıyacak beceriler edinmeniz gerekir. Tecrübeleriniz, yetenekleriniz ve bildikleriniz kendinize yaptığınız en değerli yatırımlarınızdır. Zamanın su gibi akıp geçtiği gençlik günlerinde vaktimizi hem eğlenerek hem de gelecek kariyer hayatımızda bizleri diğerlerinden ayıracak şeyler yapmak hiç de zor değil.

            Dil becerisi edin

Yabancı dil bilmek, hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da sizi öne çıkaracak bir özelliktir. Atalarımızın dediği gibi “Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan”dır. Akademik ve iş hayatımıza vereceği artıların yanında dil öğrenmek; başka insanların, kendi alışkanlıklarımızdan farklı yaşayanların ufuklarını keşfedebilmektir. Bu konuda nasıl başarılı olacağımız sorusundan daha çok kendimize nasıl fayda sağlayacağını göz önünde bulundurmalıyız. Yabancı dil öğrenirken yalnızca makale ve e-mail okumayı değil, yeni arkadaşlıklar edinmeyi, farklı kültürleri öğrenmeyi deneyin. Böylelikle öğrendiğiniz dil ile beraber hayata ve problemlere başka açılardan bakmayı becerebilir ve belki de hedeflerinize giden yolda adımlarınızı hızlandırabilirsiniz.

            Yurtdışı tecrübesi edin

Yurtdışına çıkmak, hem kişisel gelişiminiz için hem de edineceğiniz deneyimler ve dolayısıyla iş hayatı açısından çok önemlidir. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürleri gözlemlemek ve kendi başının çaresine bakabilmek sosyal uyum yeteneğinizi geliştirir. Dilini, sokaklarını ve insanlarını bilmediğiniz; her dakika alışılmadık problemlerle karşılaşabileceğiniz bir yerde sorunları çözmek, vakit geçirmek ve eğlenmek bundan sonra gireceğiniz her ortama uyum yeteneğinizi ve spontane bir şekilde sorulara cevap bulma becerilerinizi oldukça arttırır. İş hayatı da bir bakıma problemlerin çözülüp ortama uyak uydurulan bir yere benzetebileceği için, buna alışmış olmak sizi güvende ve rahat hissettirecektir.

yurtdışı tecrübesi

Öğrenciyken ve net bir geliriniz yokken yurtdışına çıkmanın imkansız olduğunu düşünüyorsanız, aslında yanılıyorsunuz. Gönüllü olarak gidebileceğiniz ve pek çok deneyim elde edebileceğiniz imkanlar öğrenciler için çokça var. Bunlar hakkında fikir edinmek için “Öğrenciyken Yurtdışına Çıkmak İçin 10 Etkili Yol” yazımızı okuyabilirsiniz.

            İş hayatı da bir eğitimdir: Online kurslar ve sertifikalar al

İş hayatımızı kolaylaştıracak şeylerden biri de aldığımız eğitimlerdir. Pandemi ve karantina ile beraber vazgeçilmez olan online hayat, aslında bu konuda bize çok fazla imkan sunuyor. Artık hemen her okuldan ve kurumdan istediğimiz dersleri ve eğitimleri alabiliyoruz. Bunun farkında olup bizim için bir fırsata dönüştürmek çok önemli. Hiç karşılaşamayacağımız hocalar ve başarılı kişiler artık tek bir toplantıya dünyanın her yerinden katılarak karşımızda oluyorlar. Bunu fırsat bilip vaktimizi değerlendirmeli, bizi geliştirecek ve iş hayatımıza katkı sağlayacak yeni beceriler edinmeliyiz. Öğrendiklerimizi kanıtlamak için sertifika ve bitirme belgesi almaya da dikkat etmeliyiz. Online eğitim ve sertifika veren en yetkili kuruluşlara EdX, Coursera, Udemy ve global üniversitelerin online eğitim sayfaları örnek verilebilir. Güçlü bir kariyer için bu sertifikalar sağlam bir dayanak olacaktır.

online kurs ve sertifika

 

             Pratik bir iş hayatı teknoloji ve araçlarını iyi kullan

Çocukluğumuzdan beri teknoloji ile iç içe büyüyen bir nesil olarak her türlü teknolojiyi  kullanmanın bir nebze kolay olduğunu düşünebiliriz. Ancak konu iş hayatına gelince şimdiye dek ilgimizi çekmeyen pek çok dijital platform, uygulama ve program olduğunun farkında olmalıyız. Sunum yapmak artık bir powerpoint slaytından çok daha öteye taşındı. Karşılıklı entegre olmuş sistemleri, elimizdeki cihazları bilgisayarlarımıza bağlayan programları, veri işleme sistemlerini ve interaktif geliştirilen uygulamaları en azından haberimiz olacak şekilde öğrenmeliyiz. Bu beceriler aynı zamanda üniversitede başarılı bir öğrenci olmamıza da yardım edecektir.

Tüm bu teknolojiler bizim hayatımızı kolaylaştırmak için üretiliyor, biz de bunları en iyi şekilde hayatımıza katıp hem kendi verimimizi hem iş hayatımızdaki verimimizi oldukça arttırabiliriz. Ayrıca bu tarz uygulamaları bilmek ve kullanmak çoğu işvereni oldukça etkiler, çünkü sade bir şekilde çalışmak yerine akıllıca ve hızlıca çalışabileceğinizi ve daha çok işe yarayacağınızı yansıtır.

Teknoloji araçları

 

İş hayatının vazgeçilmez parçalarını keşfet: Girişken ol

İş hayatında karşılaşacağımız zorlukları daha kolay aşmak için girişimciliği hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Üniversite yıllarınızı yalnızca dersler ve arkadaş grubuyla yapılan günlük aktivitelerle geçirmek gelecekte size en fazla iyi bir not ortalaması katar. İş hayatının bundan çok daha fazlası olduğunun farkına varmanız ve buna göre erkenden tavır almanız oldukça faydanıza olacaktır. Çeşitli aktivitelere, kulüplere, derneklere ve farklı sosyal projelere katılmak size hem sosyal, hem akademik, hem de kişisel gelişim olarak yarar sağlarken iş hayatı ve kariyerinizde de sizi öne çıkaracaktır.

            Üniversite kulüplerinde aktif ol

Üniversite kulüpleri pek çok açıdan iş hayatının bir simülasyonu sayılabilir. Her şey akademi ve başarı demek değildir. Sevdiğiniz, ilgilendiğiniz veya yeteneğiniz olan bir alan da sizi geliştirir. Üniversite ortamı bu açıdan çok şanslı bir yerdir. Sizinle aynı hobiyi paylaşan pek çok yaşıtınızı bulabilirsiniz. Üniversite kulüpleri bu hobileri hem geliştirmek, hem paylaşmak hem de daha ciddi bir seviyeye taşımak için harika yerlerdir. İlginizi çeken bir veya birkaç kulübe üye olduğunuzda hem okul içinde sosyalleşme imkanı, hem de ilgi alanınızda başarılı bir geçmişi olan insanlarla tanışma fırsatı bulabilirsiniz.

Aynı zamanda üniversite kulüpleri belli bir düzen ve hiyerarşi çevresinde işlerler. Söz konusu kulüp başkanlığı, sekreterliği, saymanlığı ve benzeri görevler sizleri iş hayatındaki düzene, sorumluluklara ve bir topluluğun parçası olmaya alıştırır. Kendinizi kulüp işine vererek aslında gerçek bir iş hayatı tecrübesi de edinebilirsiniz. Böylelikle etkin bir kariyer için bir adım daha atmış olursunuz.

 

Kulüp etkinliği

Ayrıca, üniversitelerde hobi kulüpleri haricinde pek çok kariyer kulübü de bulunur. Bu kulüplerde aktif olarak yapacağınız etkinliklerle kendi alanınızdan başarılı ve makam sahibi insanlarla tanışabilir, kendinize staj ayarlayabilir, bu insanların ufkundan ve nasıl başarılı oldukları hakkında hikayelerinden faydalanabilirsiniz. Bu tür organizasyonlar işlerin nasıl ilerlediğini öğrenmek için iyi bir fırsattır. İnsanlarla nasıl resmi iletişim kurulacağını, toplantıları, workshopları düzenlemeyi, nasıl daha iyi yapabiliriz’i düşünmeyi ve en önemlisi bir ekip olarak çalışmayı tecrübe edinebilirsiniz. Bu tarz tecrübeler başvuracağınız kurumlar için önemlidir çünkü yeni mezun olduğunuz halde iş hayatının ortamına uyum sağlayabileceğinize daha çok emin olurlar. CV’nizde böyle organizasyonların geçmesi oldukça önemlidir.

            Sosyal sorumluluk projelerinde yer al

Yeni dünyada artık dünyamızı, çevremizi ve etik değerleri ne kadar önemsediğin de artık çok önemli. Bu yüzden yerel veya global dernek ve sivil toplum kuruluşlarında çeşitli alanlara yönelik gönüllülükler yaparak hem dünyamıza hem de kendine katkı sağlayabilirsin. Bu tarz çalışmalar hem senin sorumlu ve değer veren bir birey olduğunu, hem sorumluluk almaktan kaçınmadığını, hem de dezavantajlı toplulukların veya çevrenin farkında olup bunun hakkında adım attığını gösterir. Özellikle global firmalar çalışanlarıyla beraber yürüttükleri sosyal sorumluluk projeleri yaparken yeni çalışanları için de böyle bir tecrübeyi büyük bir artı olarak görebilirler.

 

sosyal sorumluluk

 

           Network ve sosyal ilişkiler becerisi edin

İş hayatında daha iyi yerlere gelmek aynı zamanda daha yetkili insanlarla çalışmak demektir. Her ne alanda olursanız olun, alanınızda başarılı insanlardan biri olmak için çevrenizdeki insanların da başarısı sizin için önemlidir. Bu yüzden, üniversite yıllarınızdan itibaren çevrenizde sizi geliştirecek, başarılı bir kariyer edinmeniz için katkı sağlayacak güzel arkadaşlıklar kurmaya önem verin. Alanınızda yetkili olan insanlarla iletişim kurup onlardan nasıl başarılı oldukları hakkında tavsiye alın. Arkadaşlarınız da sizin gibi farklı disiplinlerle ve projelerle ilgileniyorsa emin olun işin başında olmasanız bile size düşen tecrübe de bir hayli faydalı olacaktır.

 

network ve sosyal ilişkiler

          İş hayatıyla başa çıkmak: Zaman, stres ve proje yönetimi

İş hayatının bizi en çok etkileyebilecek yönü zaman ve stres açısından olacaktır. Hem kişisel hayatımıza odaklanırken hem de iş hayatında başarılı olmak ve verilen görevleri gerçekleştirebilmek için zamanımızı ve stresimizi kontrol altında tutmayı öğrenmeliyiz.  Tüm bunları yaparken aslında günlük yaşantınız size pek çok şey kazandırmış olacak. Gün içerisinde derslerinizi ve ek olarak yaptığınız aktiviteleri yetiştirmeye çalışırken zamanınızı yönetmeyi, görevlerin verdiği stres ile baş etmeyi ve işlerinizin altından başarılı bir şekilde kalkmayı öğreneceksiniz. Kulüpte veya derneklerde yaptığınız projeler ile bir iş projesinin temellerini, sürecini ve gerektirdiklerini bizzat yaşamış olacaksınız. Bu tecrübelerinizi iyi bir şekilde ele alıp gelecekteki iş başvurularınızda kullanırsanız çoğu adaydan çok daha önde olacaksınız.

 

Proje ve zaman yönetimi

 Vizyon edin: İş hayatına erkenden hazırlan

Gelecekteki iş hayatınızda başarılı olmak ve iyi bir kariyer için bu süreç boyunca nelerle karşılaşabileceğinizin farkında olmak sizi bir adım daha ileri taşır. Büyük planlar yapabilmek için erkenden hedefinizi belirleyin ve küçük parçalar halinde bu planları basit bir şekilde gerçekleştirin. Hayal kurmak ve gerçekleştirmek için gereken görüşü alanınızda vizyon sahibi olarak rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

            İş hayatı için  farkındalık ve bilinçlilik

Üniversite eğitimi size daha çok akademik ağırlıklı olarak bilgi sağlar. Gerçek iş hayatı ise sizden bundan çok daha fazlasını bekler. Şimdiden yapacağınız araştırmalarla, bölümünüz mezunlarının neler yaptığını öğrenmekle, nasıl başarılı olunur’u bilmekle ve kendi fikirlerinizi çalışacağınız işlere nasıl yansıtacağınızı planlamakla mezun olmadan önce gelecekte karşınıza çıkacak pek çok sorunu çözebilirsiniz. Başvurduğunuz konumların neler yaptığını bilmek sizleri mutsuz olacağınız bir iş hayatından bile kurtarabilir. Gençliğinizde ayırdığınız birkaç saat, gelecekteki kariyeriniz için yıllara denk gelebilir. Bunu göz önünde bulundurarak akademik hayatınıza da yön verebilirsiniz.

            İş hayatında seni diğerlerinden önce çıkaracak yetenekler kazan

Çalışacağın alanda ne tür teknolojilerin kullanıldığını biliyorsan ve işlerin nasıl ilerlediğinin farkındaysan bunlar senin rakiplerini elemek birer artıdır. İş hayatında başarılı olmak aynı zamanda kariyerinde başarılı olmak demektir. İşini kolaylaştıracak ve seni başarıya ulaştıracak kısayolları keşfetmek ve becerileri edinmek her zaman için önemlidir.

 

iş hayatında beceri ve yetenekler

 

            İş hayatını tecrübe edin: Staj yap, mentörlük al

Mezun olduğun gibi başarılı bir iş hayatın olsun istiyorsan staj yapmak kaçınılmaz bir şekilde en önemli noktalardan biridir. Gerçek bir iş hayatının içinde bulunmak, yapacağın işi tam yerinden öğrenmek ve gelecekte ulaşabileceğin pozisyonlardan insanlarla iletişim içerisinde olmak harika bir fırsattır. Bu süreç boyunca vaktinizin bir yatırım olduğunu ve edindiğiniz her tecrübenin sizin için bir kazanç olduğunu unutmayın. Sosyal medyada kariyerinde başarılı insanları ve paylaştıklarını takip edin, böylelikle günlük yaşantınızda da iş hayatınızla ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Ek olarak, sizi geleceğe hazırlayacak ve iş hayatında başarılı insanlarla, veya bu hizmeti verenlerle tanışıp size mentörlük yapmasını isteyebilirsiniz. Tecrübeli ve başarılı kişilerden tavsiye almak iş hayatı planlarınız için kafanızdaki pek çok problemi çözecektir. Başkalarının tecrübelerinden faydalanmak, takıldığınız noktalarda yardım istemek öğrenmeye açık olan insanlar için her zaman yararlıdır. Bilgi ve tecrübenizin yetersiz olduğunu hissettiğinizde bunu çözmenin en iyi yolu yardım almaktır.

 

iş hayatı için stajyerlik

Son olarak kendini, yeteneklerini ve neler yapabileceğini iyi tanımak; özgüvenli olmak ve becerilerini yansıtmaktan çekinmemek iş hayatı için başarının temel kurallarındandır. Neler başardığını ve neler yapabildiğini göstermek ve kendinden emin bir kariyer çizgisi için her zaman güçlü bir CV hazırlaman iş hayatında başarılı olmak için oldukça faydalı olacaktır. Bu konuda aklında soru işaretleri varsa “CV Hazırlama Konusunda Sizi Bir Adım Öne Çıkaracak 5 Tavsiye” yazımızı okumanı tavsiye ederim.

 


Hüda

Yazar: Hüda