Eğitim

İşletme bölümü nedir? Ne iş yapar? Maaşı (Detaylı)

May 08, 2021

Zor olan meslek seçimini kolaylaştırmak için bugün sizleri işletme bölümü ve mezunları ne iş alanları hakkında bilgilendireceğim. Okumak istediğiniz bölüm ile ilgili kafamızın içinde tabi ki bir çok soru işareti bulunmaktadır. Seçmek istediğiniz bölümle ilgili sorularınızdan önce kendinize sormanız gereken çok önemli bi soru var “Hangi mesleği yapmak istiyorum?” “Bu işi yaparsam mutlu olur muyum?” Öncelikle kendiniz bu sorulara cevap bulmalısınız. İş hayatı sadece çalışmak ve para kazanmak üzerine kurulu değildir. Yaptığınız işi sevmek sizin için her zaman olumlu yönde etkilerde bulunacaktır. İnsan her zaman yaptığı işten keyif almalı ki her gün kalkıp işe gidip çalışmak eziyet veya bir zorunluluk haline gelmesin önceliğiniz okumak istediğiniz bölüme karar vermek olsun. Okumak istediğiniz bölüme karar verdikten sonra ise bölümünüz ve işiniz ile ilgili sorularınız olacaktır. Bende sizler gibi bu yollardan geçtiğim için az da olsa merak ettiğiniz sorulara hakimim. Kafanızı sürekli kurcalayan bu sorulardan bazıları, İşletme bölümü nedir? İş imkanları nelerdir? Hangi iş alanlarında çalışabilirim? Aylık kazancım ne olur? gibi bir çok sorunun cevabını merak ediyorsunuz. Gelin bu endişe içeren soruları teker teker yanıtlayalım.

İşletme Bölümü Nedir?

Bir işletmeyi kurma, yönetme ve hakkında araştırma yapmak için çalışan yetiştiren bölümdür. İş dünyasına hizmet veren kurum veya kuruşların finans, muhasebe, pazarlama, insan kaynakları gibi alanlarda çalışabilecek elemanları geliştirir.

İşletme Bölümü Nedir?

İşletme Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Ekonomi
 2. Temel İşletme
 3. İş Hukuku
 4. İstatistik
 5.  Muhasebe
 6. Pazarlama
 7. Finans
 8.  İnsan Kaynakları

Gibi dersleri mevcuttur.

İş İmkanları Nelerdir?

Çok fazla tercih edilen bir bölüm olduğundan kaynaklı mezun öğrenci sayısı fazladır. Bu nedenle de rekabetin çok yoğun olduğu bir alandır. Bu bölümü okurken gelecekte nerde olmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Kamu kurum veya kuruluşlarında mı çalışmak istiyorsunuz? Özel sektörde mi çalışmak istiyorsunuz? Girişimci olup kendi şirketinizi mi kuracaksınız? Kararınızı verdikten kendi rotanızı oluştururken tabi ki kendinizi geliştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Ne kadar donanımlı olursanız sizin için çok faydalı olacaktır. Yabancı dilinizin olması, staj yapmış tecrübe kazanmış olmanız ve en önemlisi teknolojiyi yakından takip edip bilgisayar programlarına hakim olmanız sizin için olumlu getirilerdir. Eğer girişimci olma fikri aklınızda var ise bu yazıya göz atmanızı tavsiye ederim. ÜNİVERSİTEDE NASIL GİRİŞİMCİ OLUNUR?

İş İmkanları Nelerdir?

Kendimizi Geliştirmek İçin  Neler Yapmalıyız?

Sosyal Sorumluluk Ve Gönüllü Çalışma

Bence insanın ruhunu besleyen en önemli şey iyilik ve yardımlaşmadır. Yardıma ihtiyacı olan birine yardım eli uzatmak, insanlar, hayvanlar veya doğa için katkıda bulunmanın verdiği mutluluk paha biçilemez. Hiç bir karşılık beklemeden yapılan çıkar ilişkisinin asla olmadığı saf güzel temiz duygularla yardım etmek önce insanı insan kılar. Elbette yapılan yardımlar gönüllü çalışmalar cv içinde yer alıyor size olumlu bir dönüş sağlıyor. Bu gönüllü çalışmaları, sosyal sorumluluk projelerini sadece cv doldurmak için değil de yeni insanlar tanımak, yeni yerler keşfetmek, daha fazla insanlığa faydalı bir birey olmak için yaparsanız yardım ettiğiniz kişiden çok kendiniz için büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Mesela  https://www.cydd.org.tr/ Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine gönüllü olarak katılıp sizlerden yaşça küçük öğrencilere akademik hayatlarında yardım edebilirsiniz. onlara okuma yazma öğretip, ödevlerine yardımcı olabilirsiniz.  Bunun gibi bir çok yardım projeleri bulunmaktadır yeter ki önce kendiniz için sonra da insanlık için faydalı bir birey olmak isteyin.

Sosyal Sorumluluk Ve Gönüllü Çalışma

Olmazsa Olmazımız Yabancı Dil 

İşletme bölümü öğrencilerin olmazsa olmazı yabancı dil diyerek yabancı dili tek bir bölümle kısıtlamış olmak istemem. Yabancı dil artık her meslek grubunun en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelmiş durumda. Küresel bir dil olan ingilizceyi öğrenmek artık bir ek dil olmaktan çıkma derecesine geldi diyebiliriz. Uluslararası ticarette en çok kullanılan dil ingilizce olduğu için neredeyse ana dil gibi bilinmesi gereken bir hal almıştır. Mutlaka ingilizcenizin iyi bir seviyede olması gerekmektedir. Uluslararası ticarette en çok kullanılan diller şunlardır:

 1. İngilizce
 2. Rusça
 3. Çince
 4. Almanca
 5. Arapça

Ne kadar fazla yabancı  dil öğrenirseniz uluslararası firmalarda çalışma şansınız daha da artar. Yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız  https://www.udemy.com/ve https://www.cambly.com/gibi internet adreslerinden dilinizi geliştirmek için destek alabilirsiniz. Bu internet adreslerinin yanı sıra ingilizce konuşmanızı ve kelime haznenizi genişletmek için yapabilceğiniz diğer yöntemler ise yabancı dil dizi, film izlemek, yabancı dilde kitaplar okumak  veya müzik dinlemek sizin için faydalı olucaktır. Bu aktiviteleri yaparken hem dinlenip, eğlenirken hem de kendizi geliştirebilirsiniz. Yapmanız gerekn tek şey beğendiğiniz ve ilgi duyduğunuz türü seçip kendinizi geliştirmeye başlamak. İngilizce Geliştirmek İçin 10 Muhteşem Dizi Önerisi linkinden size uygun olduğunu düşündüğünüz dizilere göz atabilirsiniz.

yabancı dil için ne yapmalıyım?

Staj

Dil öğrenmenin yanı sıra staj yapmak da çok önemli bir etkendir. Bazı üniversitelerde staj zorunlu olmayabiliyor ama siz mutlaka staj yapıp kendinizi geliştirip ve işin işleyişini öğrenin size hem tecrübe kazandıracaktır hem de iş hayatına sizi hazırlayan basamaklardandır. Tabi ki staj yapmanız sizi diğer işletme bölümü mezunlarından bir adım öne atacaktır. Kariyer.net’in stajını devamlı işe dönüştürmek için ne yapmalısın yazısını okumak size katkıda bulunabilir. https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/stajini-devamli-ise-donusturmek-icin-ne-yapmalisin/  Stajlara başvuru yapmak veya iş ilanlarından haberdar olmak için işte size birkaç site önerisi: https://www.kariyer.net/  , https://www.youthall.com/  , https://www.linkedin.com/

Bilgisayar Programları

Çağımızın olmazsa olmazı her iş alanında kullanılan bilgisayar programları elbette işletme mezunlarının da bilmesi ve kullanması gerekmedir.  Artık her işimizi kolaylıkla hallettiğimiz bu programlarda sizin en çok işinize yarıcak olan microsoft programlarıdır. Bilgisayar programlarını öğrenmenize veya geliştirmenize katkı da bulunucak birkaç site önerisi :   https://www.coursera.org/   https://www.udemy.com/

Bilgisayar Programları

 

Hangi İş Alanlarında Çalışabilirim?

Kamu kurum ve kuruşlarında, özel sektörde çalışabilirsiniz biraz daha detaylandırıcak olursak. Kamu kurum veya kuruluşlarında çalışmak için  KPPSS sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu sınavdan lisans sınavı puanınızdan daha yüksek bi puan almanız lazım. Sınav sonucunuza göre “A Kadro” atamaları yapılmaktadır. Kamu kurum veya kuruşlarında çalışabileceğiniz bazı iş alanları:

 1. Merkez Bankası Uzmanlığı
 2. Mali Müşavirlik
 3. Kaymakamlık
 4. İdari Hakimlik
 5. Sayıştay Denetçiliği
 6. Vergi Denetmen Yardımcı

Özel sektörde çalışabileceğiniz iş alanları:

 1. Bankacı
 2. İşletme yöneticisi
 3. Marka Elçiliği
 4. İstatikçi
 5. Finans Direktörü
 6. Dış Ticaret Sorumlusu

Hangi İş Alanlarında Çalışabilirim?

 

Aylık Kazancım Ne Olur?

Kesin şu kadar para kazanırsınız gibi bi net bir cevap hiç bir meslek için söyleyemeyiz. Çalıştığınız departman şirket, kurum yada kuruluşlara göre değişmektedir. Bazı özel sektör şirektleri ilk başlarda asgari ücret olabilir. Sizde işletme bölümünden mezun olan çalışanların  tahmini kazanacağı maaşları merak ediyorsanız https://www.kariyer.net/pozisyonlar/sitesine bakarak öğrenebilirsiniz.

İşletme Bölümünün Avantajları Ve Dezavantajları

Geniş çalışma yelpazesine sahip olan bu bölümümüzde kolaylıkla istediğiniz alana yönelebilirsiniz. İsterseniz özel sektörde çalışıp marka elçisi olabilirsiniz, kamu sektöründe çalışıp sayıştay denetçiliği pozisyonu seçebilirsiniz veya girişimci olmaya karar verip okulda öğrendiğiniz bilgilerinizi kullanarak kendi işinizi kurabilirsiniz. Çalışma alanı açısından fazlasıyla refah olan bu bölümün malesef dezavantajı da bulunmaktdır. Çok tercih edilen ve neredeyse her üniversitede işletme bölümü bulunmaktadır. Bu yüzden çok sayıda mezun öğrencisi mevcuttur. Öğrencisi çok olduğu için iş arayışında büyük bir rekabetle karşılaşmanız muhtemeldir. Ancak bu dezavantajı avantaj konumuna çevirmek sizin elinizde. Üst kısımda da bahsettiğim gibi kendinizi ne kadar geliştirirseniz hem iş bulmanız açısından size faydalı olucaktır hem de kendinizi daha donanımlı halde olarak kendinize yeni hobiler, bilgiler ve deneyimler katabilirsiniz. Unutmayın her şey sizin elinizde rekabetin olmadığı veya kolayca elde edilen hiç bir şey yoktur. Hedeflerinize ulaşmak için asla vazgeçmeyin her şey sizin elinizde.

İşletme Bölümünün Avantajları Ve Dezavantajları

Hangi Üniversitede İşletme Okunmalı?

2020 yılı verilerine göre Türkiye’nin işletme alanında en başarılı ilk 10 üniversitesi

 1. Koç Üniversitesi
 2. Boğaziçi Üniversitesi
 3. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 4. Özyeğin Üniversitesi
 5. Galatasaray Üniversitesi
 6. TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi
 7. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 8. İstanbul Teknik Üniversitesi
 9. İstanbul Bilgi Üniversitesi
 10. Bahçeşehir Üniversitesi

Hangi Üniversitede İşletme Okunmalı?

 

İşletme Mezunu Başarılı Türk İş İnsanlarımız

Murat Ülker – Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi

Cem Boyner – Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi

Güler Sabancı – Sabancı Üniversitesi İşletme Mezunu

Ali Koç – Rice Üniversitesi Houston İşletme Fakültesi

İnsanın yapmak isteyip de başaramadığı hiç bir şey yoktur. Başarılı iş insanlarımızdan hiç bir eksiğiniz yok. Yeter ki isteyin ve çalışın o zaman elde edemeceğiniz başarı veya mutluluk yoktur.

Ek Öneri: Eğer iş hayatında hangi pozisyonda çalışmak istediğinize karar veremiyorsanız, işlerin işleyiş tarzını veya şirket içeriklerini merak ediyorsanız https://anlatsin.com/sirketler?page=5 sitesi üzerinden şirket çalışanlarının kısa videolarını izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 


Didem

Yazar: Didem Ok