Eğitim

Online Eğitim Dönemini Verimli Geçirebilmenin 10 Yolu

November 25, 2020

Hayatımıza pandemi girdiğinden beri hepimizin evde daha fazla kalması gerekiyor. Bu sebeple alınan tedbirler arasında yer alan online eğitim öğrencileri alışkın oldukları okul ortamından ne yazık ki uzaklaştırdı. Başarıyı tetikleyen önemli unsurlardan biri olan mekan okuldan eve dönüşünce öğrencilerin daha az verim almaya başlaması ve zorlanması oldukça normal. Bunu çözmek de çok zor değil! Bol bol evde vakit geçirilen online ders dönemini zamanı verimli kullanarak evde verimli geçirmek mümkün. Pandemi dönemini başarıya çevirmek için karşınızda online ders dönemini verimli geçirebilmenin 10 yolu!

Online Ders Öncesi

1. Erken Kalkmak

Yüzyüze eğitim sırasında öğrencilerin neredeyse hepsi erkenden kalkıp eğitime başlamış oluyordu. Online eğitim gelmesi ile saatler değişiklik göstermeye başladı. Sabah ders yoksa genellikle öğrenciler kalkmamayı tercih ediyor. Fakat güne erken başlamak hem zamanınızı verimli kullanmanızı hem de güne zinde başlamayı sağlayacak olan önemli bir etken. Ayrıca her sabah vücudunuz için doğru olan saatte uyandığınızda vücudunuz da çok daha iyi hissedecek!

2. Sabah Egzersizi

Vücudunuzu biraz hareketlendirmek dahi kan akışını hızlandırarak enerjinizi toplamanızı sağlar. Basit bir egzersiz ile sadece kaslarınızı değil beyninizi de rahatlatırsınız. Güne başlama yoga pratikleri kan akışını vücutta döndürmenin yanında odaklanma için de harika bir egzersiz olacaktır.

3. Derse Okula Gider Gibi Hazırlanmak

Yatağınızdan kalkıp uyku kokan bir odada pijamalarınızla bilgisayar başına geçmek odaklanma ve verimli bir ders geçirmek için iyi bir yol değildir. Sanki evden çıkacakmış gibi giyinerek yatak odasının rahatlığından çıkıp okula odaklanabilirsiniz. Camları açıp evi havalandırarak alınan bir nefes ve okul çantası gibi hazırlanmış bir çalışma masası ders moduna girebilmek için yararlı olacaktır. Böylece online eğitim dönemi bittiğinde de sudan çıkmış balığa dönmekten de kurtulmuş olursunuz.

4. Ajanda Kullanmak

Zamanı verimli kullanmak için en iyi yöntemlerden biri olan ajanda ile gününüzü planlayabilirsiniz. Bu sayede online eğitim ile okula gitmeden derse girebilmeyi avantaja çevirebilirsiniz. Yol derdi olmadan gidilebilen bir ders sistemi olan online eğitim, sizin ders öncesi ve sonrası daha fazla zamana sahip olmanızı sağlar. Bu zamanı verimli kullanmak için de günü planlamak sizi ne yapacağını düşünme durumundan kuratırır ve kendinizi işlerinize vermenizi sağlar.

Online Ders Sırası

5. Çalışma Masasında Derse Katılmak

Yataktan ya da koltuktan derse katılmak kulağa dahi verimli gelmiyor. Özdisiplin oluşturarak imkanınız yoksa bile en azından tek bir alanda, bir masada derse katılmak çok daha ders havasına sokan bir rutin olacaktır. 

6. Sadece Derse Odaklanmak

Online dönem ile derslere giriş çıkış durumları biraz daha rahat bir hale geldi. Birçok kişinin dersi açıp başka şeylerle uğraşıyor olduğunu biliyoruz 🙂 Ders saatlerinde sanki sınıftaymış gibi dersle ilgilenmek, kamera kapalı olsa dahi öğretmen görüyormuş gibi davranmak sizi sınav zamanı gelince birikmiş ders kayıtlarını izlemekten kurtarır.

7. Not Almak

İlla ki not defteri kullanmak zorunda değilsiniz. Eğitimciler online eğitim döneminde mutlaka teknolojik materyaller kullanıyorlar. Örneğin slaytların üzerine notlar alabilir, önemli gördüğünüz anahtar kelimelerin ya da cümlelerin üzerini çizebilirsiniz.

Online Ders Sonrası

8. İşlenen Sunumların Üzerinden Geçmek

Ders bittiğinde kısaca neler yaptığınıza bakıp sunumun ismini konuya göre değiştirmeniz sistemde gözüken ‘hafta 5’ yazısının gizemini ortadan kaldırır ve sınav zamanı strese girmek yerine neler yaptığınızı bilirsiniz. 

Online Ders Dışı

9. Online Ders Dışı Vakitler İçin Hobi Sahibi Olmak

Derslerin stresinden kurtulup kafanızı rahatlatacağınız hobiler, ders dışında da kendinizi geliştirmenizi sağlar. Kendinize uygun bir hobi seçebilir ya da yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Okul yolu süresi yok olmuşken yepyeni ilgi alanları bulabilirsiniz. 

10. Uyku Düzeni Oluşturmak

Sürekli evde olmak uyku rahatlığı sağlayabilir. Bu durum kulağa iyi gelse de uykuya kapılıp tembelliğe doğru gitmenize sebep olabilir. Ayrıca sonuçta bir gün bu zorlu süreç bitecek ve normal düzenimize geri döneceğiz. Adaptasyon sürecini daha hızlı geçirmek sizi öne çıkaracaktır. Vücudunuzun dengesi de bozulmaz ve sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Boş zamanlarınız için kitap önerileri; https://kitapify.com/okumalar/karantinada-mutlaka-okunmasi-gereken-10-kitap/


Gizem

Yazar: Gizem Akmanlı