Eğitim

Tercih Edebileceğiniz 10 Erasmus Ülkesi

May 15, 2021

         Lisans ya da yüksek lisans eğitiminizde Erasmus programıyla yurtdışına gitmek veya Erasmus stajı yapmak istiyorsunuz ancak Erasmus ülkeleri nerelerdir, nasıl seçim yapılır bilmiyor musunuz? Veya gitmek istediğiniz ülkeye karar veremediniz mi? Gelin birlikte seçelim!  Yurtdışında eğitim almak isteyen çoğu üniversite ve yüksek lisans öğrencisinin tercih ettiği öğrenci değişim programı Erasmus, yalnızca dünyayı gezmek için değil öğrencilik hayatınızı ve akademik kariyerinizi ileriye taşıyabilmeniz  ve yeni bir dil öğrenebilmeniz için de oldukça büyük bir fırsat. Türkiye’de hemen hemen her üniversite, öğrencilerine bu programı sunmakta ve farklı ülkelerden birçok üniversite ile anlaşma sağlayabilmektedir. Hiçbir bölüm kısıtlaması olmayan ve bazı ülkeler için ekstra dil belgesine bile ihtiyacınız olmadan, yalnızca İngilizce bilerek katılabileceğiniz bu programda yapmanız gereken tek şey okulunuzun Erasmus ofisine başvurmak. Pasaport, vize, hibe kolay işler, gelin önce en iyi erasmus ülkelerini inceleyerek nereye gitmek istediğinizi seçmekle başlayalım.

1. İSPANYA

erasmus ülkeleri                                                                                                                                 

      Çoğumuzun gitmek için hayal kurduğu ülkedir İspanya. Kendine özgü kültürel faaliyetleri ve eşsiz mimarisiyle geçmişten günümüze Yurtdışında üniversite eğitimi almak ve Erasmus yapmak isteyen öğrencilerinin ilk tercihlerinden olmuştur. Eğitim kalitesi ile adından söz ettiren bir Erasmus ülkesi olan İspanya, festivalleri ve sosyal aktiviteleriyle de bir o kadar göz önündedir. Ancak İspanya’yı tercih etmeden önce, okulunuz şart koşmuyor olsa bile A2 seviyesinde dil öğrenmeniz tavsiye edilir. Dünyada en çok konuşulan diller arasında ilk 3 sırada yer alması sebebiyle halk genellikle İngilizce bilmiyor veya konuşmuyor. Gideceğiniz bölgeye göre Katalanca veya Galiçyaca gibi azınlık yerel diller de konuşulabilmektedir. Tabii okuyacağınız üniversitede dil eğitimi alabilir veya özel dil kurslarına da gidebilirsiniz. Para birimi Euro olsa dahi diğer Avrupa ülkelerine oranla daha uygun denebilir.

        Ülkemiz gibi sıcak bir Akdeniz ülkesi olsa dahi, özellikle zengin mutfağı ve çeşitli alkollü içecekleriyle alışılmadık bir yaşam tarzını deneyimleyebilirsiniz. Öğlen 12.00-16.00 arası siesta saatleri olduğundan dükkanlar ve restorantlar kapalı olmaktadır ve akşam yemekleri genellikle 21.00-22.00 civarı yenir. Pazar günleri hayat dursa da, haftanın geri kalan günlerinde şehirlerden kasabalara her yerde parti ve festivale denk gelmeniz çok normal. Üstelik gezmek istediğiniz başka ülkelere gidebilmeniz için her bütçeye uygun birçok farklı ulaşım yöntemi bulunmakta. Çok sıcakkanlı ve arkadaş canlısı insanlarıyla yabancılık çekmeyeceğinizden şüpheniz olmasın.


 2. İTALYA

erasmus programı                                                                                                  

          Ortaçağ mimarisi, kültürü, doğal güzellikleri ve eşsiz manzaralarıyla herkesi büyüleyen İtalya, asla geri dönmek istemeyeceğiniz bir Erasmus ülkesidir. Aslında İtalya’ya gitmek veya yaşamak için sebep sunmak hiç de zor değil. Her sene binlerce üniversite öğrencisi gerek lisans gerek yüksek lisans eğitimleri için, Erasmus programı veya benzer programlar eşliğinde İtalya’yı tercih etmekte. Yabancısı olmadığımız sıcak Akdeniz iklimiyle, tarih kokan şehirleri ve caddeleriyle, Milano, Floransa, Venedik, Roma gibi mutlaka görülmesi gereken turistik kentleri ve en önemlisi eşi benzeri olmayan mutfağıyla herkesi kıskandıracak bir Erasmus deneyimi yaşabilirsiniz.

         İtalya’nın köklü eğitim gelenekleriyle kendinize akademik başarı katmanızın dışında, çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerle sosyalleşebilir ve İtalya’nın konumunun avantajlarını iyi kullanarak başka birçok ülkeyi görme fırsatı da bulabilirsiniz. Halk genellikle İtalyanca konuşsa da, çok turist alması ve yabancı çalışanların yüksek oranda olması nedeniyle ve eğer okulunuzun eğitim dili İtalyanca değilse genellikle İngilizce anlaşmakta sıkıntı yaşamazsınız. Para birimi olarak Euro kullanan İtalya, öğrenci bütçesi için her ne kadar pahalı olabilse de her köşe başında bulabileceğiniz pizzacıları ve kahvecileri iyi değerlendirebilir, ulaşım için biletlerinizi önceden ayarlayabilirsiniz.


3. FRANSA

erasmus ülkeleri                                                                                                                                         

          Fransa’nın eğitime verdiği önem her daim gündemdedir, ülkedeki okuryazarlık oranının %99 olmasından da bunu anlayabiliriz. Akademik açıdan kendinizi çok geliştirebileceğiniz Fransa’da, İngilizce eğitim veren okulların sayısı oldukça azdır, hem okulunuz için hem de günlük aktiviteleriniz için belirli bir seviyede Fransızca bilmeniz tavsiye edilir. Ancak derslerde çok zorlanırım diye düşünmeyin, üniversitenizin  kurslarıyla veya akşam kurslarıyla dil eğitimi alabilir ve Fransızcanızı geliştirebilirsiniz.

         Yurt ve ev ücretleri öğrencilerin bütçelerini biraz aşabilecek olsa da Kira Yardım Fonuna başvurarak ücreti düşürme şansınız yüksek. Görülmesi gereken mimarisi, müzeleri, benzersiz manzaralarıyla ve oldukça rahat yaşam düzenlerine sahip halkıyla Fransa, yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin hem sosyal hem kültürel anlamda kendilerini geliştirebilecekleri en önemli Avrupa Birliği ülkelerdendir. Tüm bunların yanında, uluslararası öğrenciler burs imkanları çok gelişmiş olup üniversitelerin öğrencilere sunduğu etkinlikler çok fazladır. Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, ünlü katedralleri ve kiliseleri, ilgi duyuyorsanız gotik mimari eserleri arasında hayranlıkla yürürken burnunuza gelen kahve ve kruvasan kokusu sayesinde asla dönmek istemeyeceksiniz.   


4. ALMANYA

erasmus programı                                                                                                            

                Dünyanın en çok tercih edilen Erasmus ülkesi olan Almanya, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en gelişmiş teknolojiye sahip olmasıyla özellikle mühendislik ve tıp gibi alanlarda uzmanlaşmak isteyen üniversite öğrencilerin şüphesiz hayalidir. Konumu sayesinde birçok Avrupa ülkesine uçak, tren veya otobüsle seyahat etmeniz çok kolay. Sadece biletlerinizi erken almanızı tavsiye ederiz😊. Okulunuz Almanca dil koşulu bulundurmuyor ise, Erasmus yaptığınız süre boyunca İngilizce size yetecektir ancak derslerde ve günlük aktivitelerinizde sorun yaşamamak için belli bir seviyede Almanca bilmeniz tavsiye edilir. Almanya’da da para birimi Euro olduğu için hayat biraz pahalı gelecek olsa da diğer Avrupa ülkelerine oranla en uygun olan, öğrencilerin en rahat yaşayacağı ülke olabilir. Yurtta yer bulmak sıkıntı olabiliyor ancak çoğu şehirde üniversite olması nedeniyle öğrenci evleri veya apartlar gibi şanslarınız da bulunmakta.  Berlin, Köln ve Münih gibi büyükşehirlerin müzelerini, caddelerini gezmekle bitiremeyecek ve özellikle de yaz aylarında festivallere doyacaksınız.  


5.  PORTEKİZ

erasmus hakkında bilgiler                                                                                                     

          Portekiz başkenti Lizbon ile öğrenci açısından en uygun Erasmus ülkelerden biridir. Güler yüzlü ve arkadaş canlısı insanlarıyla ve kiliseler, katedraller, ünlü caddeleriyle Portekiz’e hayran kalacaksınız. Alkolün ucuz olması ve eğlenmeyi seven insanlarıyla gece hayatını dibine kadar yaşayabilirsiniz. Özellikle deniz ürünleri konusunda çok geniş yelpazeye sahip olan Portekiz mutfağı, tatlılarıyla da oldukça iddialıdır. Türk mutfağını özlerseniz de her köşe başında bir dönerci bulabilirsiniz. Okulunuzun ders dili Portekizce ise okulda ve günlük yaşamda başlarda biraz zorlansanız da dil eğitimi alabilirsiniz ancak İngilizce bilmek size yeterli olacaktır. Birçok şehrinde ücretli veya ücretsiz onlarca kültür sanat etkinliğinde kendinizi bulabilirsiniz, özellikle üniversitelerin geleneksel etkinlikleri oldukça yaygın. Sintra’daki yapılarını, Porto’nun muhteşem manzarasını, Cascais’in plajlarını ve öğrencilere uygun rahat yaşamını gördükten sonra dönmek istemeyeceksiniz. 


6. POLONYA                            

öğrenciler için                                                                                            

      Erasmus için, Euro yerine kendi para birimi olan zloty kullanan ve bu nedenle Avrupa’nın en az maliyetleri yaşam sunan ülkelerinden biri olan Polonya’ya gitmeyi düşünüyorsanız, şehirlerini iyice araştırmanızı tavsiye ederiz. Büyük şehirleri açısından ulaşımı oldukça kolayken küçük şehirler için sorun yaşamamak için seyahatinizden önce planlamanızı iyi yapmalısınız. Bazı üniversitelerin kendi yurtları olmaması nedeniyle konaklamanız biraz maliyetli olabilir. Polonya’nın resmi dili olan Lehçe bilmeseniz bile ülkede İngilizce bilme ve konuşma oranının yüksek olması sebebiyle iletişimde zorluk çekmezsiniz. Erasmus programı ilen gelen öğrencilere özel ücretsiz partiler ile gece hayatının tadını çıkarabilir, büyük ormanlarda huzurla yürüyüş yapabilir, tarihi ve ünlü yapıları görebilir, gezmek istediğiniz diğer ülkelere çok rahat seyahat edebilirsiniz.      


 7. HOLLANDA  

dünyanın en                                                                                                                  

           Konumuyla Avrupa’nın kalbinde yer alan Hollanda’da üniversite eğitimi ücretli olmasına rağmen diğer ülkelere göre daha uygun olmasıyla caziptir. Sıcakkanlı, eğlenmeyi seven ve iyi eğitimli insanlarıyla bu küçük ve sevimli ülkede hiç yabancılık çekmezsiniz. Eğitimde idealistliği ve öğrenciye aktif rol oynatmasıyla adından söz ettiren okullara sahip olmasına rağmen kampüs hayatı yaygın değildir. Özellikle yüksek nüfuslu şehirlerinde konaklama çok pahalı olabilmektedir, bisiklet kullanmak çok yaygın olduğu için ulaşıma hiç para harcamazsınız desek yeridir. Hollanda’nın ana dili olan Flemenkçe oldukça zor bir dildir ancak eğitim hayatınızı ve günlük hayatınızı İngilizce konuşarak sürdürebilirsiniz. Kültür sanat etkinlikleri, festivalleri, özgün yemekleri, özgür ve rahat yaşamıyla Hollanda, yurtdışında eğitim alma hayalleri kuran bir  öğrencinin tüm beklentilerini karşılayabilir.   


8. MACARİSTAN                                        

eğitim dili                   

Adım başı yabancı öğrenciye rastlayabileceğiniz bir diğer Erasmus ülkesi de Macaristandır. Özellikle temel ihtiyaçların çok maliyetsiz olması nedeniyle ve ulaşımının kolaylığıyla öğrenciler açısından yaşanabilecek ülkelerin başında gelir. Yine sadece İngilizce bilerek okulunuzda ve günlük yaşantınızda sıkıntı çekmeniz mümkün değil. Gidenin dönmek istemediği, yaşamın çok keyifli olduğu bir ülkedir Macaristan. Başkenti Budapeşte alkollü içeceklerin ve yiyeceklerin çok ucuz olduğu, sınırsız partilerin olduğu, kültürü ve tarihiyle sizi oldukça tatmin edecek bir şehir. Ayrıca denk getirebilirseniz, tüm dünyanın akın ettiği meşhur Sziget Festival’e de katılabilirsiniz. Ülkenizi özlersiniz diye de korkmayın, her sokakta bir dönerciye rastlayabilirsiniz. Toplu taşımanın ucuzluğundan bahsetmeye gerek yok herhalde ancak eğer erkenden alırsanız ülkeler arası yolculuk bile Macaristan’dan çok kolay ve ucuz! 


9. BELÇİKA                                                      

erasmus

             Erasmus için en çok tercih edilen diğer bir ülke Belçika’da sıra. Euro kullandığından Belçika’da oldukça pahalı bir ülke. Özellikle Brüj ve Brüksel gibi çok turist çeken şehirler öğrenci bütçesi açısından oldukça zorlayıcı olabiliyor. Belçika çok dilli bir ülke olsa da İngilizce konuşarak anlaşmanız çok muhtemel. Burada da oldukça Türk görebilir, memleket hasretinizi giderebilirsiniz. Şehir içinde ulaşımda bisiklet çok yaygın olduğundan toplu taşımaya ayıracağınız bütçe ile çok farklı ülkeleri de gezebilirsiniz.  


10. ÇEK CUMHURİYETİ                              

erasmus ülkeleri

         Erasmus ülkeleri arasında öğrenci olmanın en avantajlı olduğu ülkelerden biri de Çek Cumhuriyeti’dir.  Diğer Avrupa ülkelerine oranla konaklama ve ulaşım açısından oldukça ucuz olan Çek Cumhuriyeti, özellikle kışı ve kış sporlarını sevenler için vazgeçilmez bir ülkedir. Toplu taşımayı ve temel ihtiyaçlarınızı gerçekten çok az maliyetle karşılayabilir, konumu sayesinde çok ucuza etraftaki ülkeleri de gezebilirsiniz. Çekçe bilmeseniz de, iletişiminizi İngilizce sağlayabilir ve hiçbir problem yaşamazsınız. Özellikle Prag’ın tarihi yapılarına ve kültür kokan caddelerine aşık olacaksınız. 


Yağmur İdil

Yazar: Yağmur İdil Altınordu