Eğitim

ÜNİVERSİTEDE NASIL GİRİŞİMCİ OLUNUR?

January 27, 2021

Kimilerinin ilk kez kimilerinin de daha önce tanıştığı o havalı kelime; GİRİŞİMCİLİK. İnternette, sözlüklerde arattığınız bu kelimenin birçok farklı anlamı, birçok farklı tanımı karşınıza çıkacaktır. Peki ya bu “havalı” kelimenin anlamına neden bu kadar fazla takılıyoruz? Neden bu kelimeyi sıfatımız olarak kullanmak yerine konuşurken kullanmayı seviyoruz? Cevabı basit; kolaya kaçıyoruz. Asıl odaklanmamız gereken yere zor olduğu için odaklanmak istemiyor, bunun yerine çok daha önemsiz olan kelimeye takılıyoruz.

Biz söyleyelim; girişimcilik demek emek demek, uykusuzluk demek, başarıdan çok başarısızlık demek, yenilik demek, azim demek, pes etmemek demek, vazgeçmemek demek kısacası girişimcilik demek zorlu bir yol demek… Ve bu yolun en güzel tarafı zorlukları aştıkça geriye bakıp “Ben bu zorlukları aşıp buraya gelebildim” demek.

Girişimciliğin tanımını bizce yaptığımıza göre gelelim bu yazımızda sizi neler bekliyor. Bu yazıyı son kelimesine kadar okuduğunuzda girişimcilikle tanışacak, üniversitede girişimci olmak için kendinize yol haritası çizecek ve en önemlisi harika bir motivasyona sahip olacaksınız. Hadi başlayalım.

 

Üniversitede Girişimci Olmanın Faydaları

1 – Tecrübe

Üniversite girişimci olmak, hayatınızda yapacağınız en akıllıca şeylerden biri olacağının garantisini veriyoruz. Çünkü henüz oldukça genç yaşta bu sürecin içine girmek size inanılmaz bir tecrübe sağlayacaktır. Bu tecrübeleri okulda ya da başka bir yerde emin olun öğretmiyorlar. Bu nedenle ne kadar erken atılırsanız o kadar erken tecrübe kazanırsınız ve bu sizi başarıya daha erken götürür. 25 yaşında başarıya ulaşmak varken 40 yaşında başarılı olmayı kimse seçmez değil mi?

2 – Network

Birçok arkadaşımız üniversite eğitimini bitirdikten sonra ne yapacağını bilmezken siz; girişimcilik etkinlikleri, seminerler ve girişiminiz sayesinde bu sürecin ilk gününden beri birçok insanla ağınızı donatmış olacaksınız. Bu sayede oldukça güçlenen iletişim ağınız sadece üniversite eğitimin bittiğinde değil tüm hayatınız boyunca kullanacaksın. Ve bu insanlarla karşılıklı olarak sağladığınız faydalar sizi çok daha mutlu bir insan yapacak.

3 – Öz Güven

Girişimcide olması gereken en önemli özellik şüphesiz azim ve kararlılıktır. Bu özellik siz de yoksa bile olması için elinizden geleni yapmalısınız. Başarısızlıklarınızdaki yanlışları fark edip ve onları düzeltip tekrar denemek sizi bir gün mutlaka başarıya ulaştıracaktır. Ve bu azim, kararlılık size müthiş bir öz güven aşılayacak çünkü siz onlarca zorluğun içinden çıkıp başarıya ulaşmış biri olacaksınız.

Ve geldik en can alıcı noktaya;

Üniversitede Nasıl Girişimci Olunur?

1 – Sizi rahatsız eden bir şey bulun.

İlk adım oldukça basit; sizi rahatsız eden bir şey bulun? Örneğin bisiklet sürmeye bayılıyorsunuz ama sürerken çok yoruluyorsunuz ve bu sizi rahatsız ediyor. Bu bir sorundur. Ya da örneğin telefon tutacağınız sizin isteklerinizi tam olarak karşılamıyor ve siz de bundan şikayetçisiniz. Bu da bir sorundur. Yani sorununuzun çözümü daha önce hiç yapılmamış bir şey olabilir ya da halihazırda olan ancak sizin onu geliştirebileceğiniz bir şey de olabilir. İlk adım bunu bulmak.

2 – Sorununuza çözüm bulun.

Bu adımda biraz beyin fırtınası yapmanız gerekecek. Hatta biraz değil bir hayli. Çünkü bu adımdan sonraki tüm adımlar bu adıma bağlı. Bu adımı hızlı tamamlamak zorunda değilsiniz. Bulabildiğiniz en iyi çözümü bulduğunuza emin olana kadar beyin fırtınası yapmaya devam edin.

3 – Çözümünüzü insanlarla paylaşın.

Paylaştığınız insanlar genel olarak çözümünüzü beğeniyorlarsa doğru ilerliyorsunuz demektir, ancak beğenmiyorlarsa çözümünüzü değiştirmeniz gerekiyor demektir.

Bu adımdaki en kritik nokta şu; sorununuzu ve çözümünüzü paylaştığınız insanlar sizi pek fazla tanımayan insanlar olmalı. Paylaştığınız insanlar sizi tanımıyorlarsa elde ettiğiniz sonuç yüksek ihtimalle doğru olacaktır ama o insanlar sizi tanıyan insanlardan oluşuyorsa elde ettiğiniz sonuç yüksek ihtimalle yanlış olacaktır. Çünkü yakınınızdaki ve sizi tanıyan insanlar sizin moralinizi bozmamak, motivasyonunuzu düşürmemek adına size güzel ancak dürüst olmayan cevaplar verebilirler.

4 – İş modelinizi ve planınızı oluşturun.

Çözümü de netleştirdikten sonra, harekete geçmeden önce yapmanız gereken son bir şey kalıyor; iş modelinizi hazırlamak. İş modeli için en kullanışlı şey Kanvas İş Modeli olacaktır. Bu iş modeli tablosunu kendinize göre hazırladığınızda gelir modelinizden, ne yapacağınıza kadar her şeyi belirlemiş olursunuz. Buraya tıklayarak Kanvas İş Modeline ulaşabilirsiniz.

5 – Harekete geçin!

Harekete geçmek için artık her şey hazır. Buraya kadar işin bilgisayar başındaki kısmıydı, artık sahaya iniyoruz. Şimdi yapmanız gereken ilk şey nereden başlayacağınıza karar vermek. Burada önemli olan başladığınız şeyin kolay yapılabilmesi. Eğer zor bir işten başlarsanız motivasyonunuz düşebilir. En kolayından başlayın. Örneğin basit bir web sitesi hazırlayarak başlayabilirsiniz. Yeter ki başlayın.

6 – Ekibinizi oluşturun.

Harekete geçtiniz ve artık bir girişimin sahibisiniz. Ancak artık her şeyle siz ilgilenemezsiniz, bir ekip kurmanın zamanı geldi. Ekibinizi girişimci fikrinize ve size inanan insanlardan kurmalısınız ki ileride sorun yaşamayasınız. Alanında oldukça iyi kişiler de olmak zorunda değil ekibinizdekiler ancak gelişime açık olmak zorunda olmalılar.

7 – Yatırım bulun.

Bir sorun bularak başladığınız bu yolda artık daha hızlı büyümek için kaynağa ihtiyacınız var. Listenin en kolay adımı kesinlikle yatırım bulmak. Çünkü eğer siz girişimci olmak istediğiniz fikrinize inanıyorsanız, bunu insanlarla paylaşıp olumlu geri dönüşler aldıysanız, harekete geçip bir şeyler ortaya çıkardıysanız, ekibinizi oluşturduysanız emin olun insanlar sizin girişim fikrinize yatırım yapmak için can atacaklardır. Türkiye’de ve dünyada yüzlerce yatırım ve destek programları, binlerce melek yatırımcı var. Ve siz gerçekten bu 6 maddeyi eksiksiz yerine getirdiyseniz 7’nci madde inanın en kolay tamamlayacağınız madde olacaktır.

Üniversitede girişimci olmak için neler yapmak gerektiğini genel olarak 7 maddede anlattık. Belirtmek isteriz ki bu yazıyı buraya kadar okuduysan emin ol sen gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsun ve aradığın şey sadece biraz motivasyon. Küçük bir tavsiye basit ve küçük de olsa bir adım at.

Online eğitim dönemini verimli geçirmek istiyorsan hemen buraya tıkla!


Batuhan

Yazar: Batuhan Çil