Eğitim

Yazılım Nedir? Dilleri Nelerdir ve Ücretsiz Kaynaklar

May 01, 2021

Yazılım Nedir? Uzmanları ve mühendisleri kimlerdir? Çeşitleri nelerdir? Bilgisayar yazılımı öğrenme evresi nasıl gelişir? Kodlama dilleri nelerdir? Bu yazı size rehber olacak. Bir bilgisayarda donanıma hayat veren ve talimatlarla işlenmesine aracılık eden  bu programların tümüne kod denir. Bilinmesi gerekenler bilgisayarın sunucularda, telefon ve tabletlerde hatta yeni yeni arabalarda bile çalışan belirli fonksiyonları yerine getiren ve kodlar yazmanızı, bilgisayarları çalıştıran ve bilgisayarın ne yapacağını söyleyen kodların bütünüdür yazılım. Yazılım Nedir ; Sorusuna yeterli cevap için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

 

 

BİLGİSAYAR YAZILIMI NEDİR

Yazılım Nedir? Yazılımda bilgisayar tanımını John Von Neumann’in değişi ile bilgisayarın fiziksel bileşenleriyle etkileşime geçmemizi sağlayan bilgisayar sisteminin görünmez bir bileşenidir. Bilgisayar programlama dilleri hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenmek için makalemizi okumaya devam ediniz.

programlama-dilleri-çeşitleri

PROGRAMLAMA NEDİR?

Öncelikle belirtmem gerekir ki, ülkemizde ve dünya genelinde en çok aranan yazılımcılar, Web yazılımcılar ve mobil geliştirmeciler olarak ikiye ayrılır. Bilgisayar programlama veya programlamacı kimdir? Web geliştirmeci kimdir? Yazılım nedir? Web uygulamaları nedir?sorularına en yakın cevaplar işte burada.

 • Front End görevi, UI ve UX yazılım geliştirici tasarım yapar. Tasarım için genellikle, Adobe Photoshop kullanırlar. Eğer küçük bir firma ise, hazır tasarım kullanır ve HTML5 ile çıktısı ile projenin veri alış verişini hazır hale getirmektir.

 • Back End ise, alt yapıt bir görevdir. Bilinmesi gereken tüm kontroller, işlemler, hesaplar, entegrasyonlar yani iş katmanıdır.

 • Full Stack (kodlama) ise hem Front End hem de Back End yazılım dillerini bilen kişidir.

 

POPÜLER OLAN KODLAMA DİLLERİ

Yazılım  nedir? Çeşitleri nelerdir? Yazılım öğrenmek yada her yazılımcının kendine özgü ve favori yazılım dili vardır.

Ancak, bilinmesi gerekenler kodlama dilleri popüler olan günümüzde tek bir kodlama dili ile kalmayıp birçok yazılım dili bilmek kariyer açımızdan çok önemli. Web tasarımcılar, Web geliştirme, uygulamalarını geliştirmek için mühendisler, veri analiz işleri ile meşgul olan ve birçok meslek grupların yazılım ve programa dillerini kullanırlar.

2020-2021 yılında, istatistiklere göre en çok tercih edilen programlama dillerini sizler için sıraladık. Yazlım öğrenmek adına  gelin biraz göz atalım 🙂

javascript-yazılım-dili
 • JavaScript

JavaScript programlama dilinin en çok tercih edilen ve üst düzey, dinamik bir programlama dilidir. Diğer programlama dilleri ile son derece uyumlu olmakla kalmayıp, derleme ihtiyacı duyulmadığı için web tarayıcısında hemen çalışır. Birçok programa erişim sağlar. En ufak bir kod hatasıyla JavaScript kodunun web sitesinde oluşmasını engellemektedir. Ayrıca, kodlardaki hatayı bulmak biraz zaman alabilir. Kapsamlı kütüphanesine sahiptir.

jQuery-nasıl-öğrenilir

 • Web Yazılım için jQuery kütüphanesi

 

Günümüzde jQuery en popüler kütüphanedir.Web sayfasın geliştiricilerinin sık karşılaşacağı işlemlerini kolaylıkla halletmelerini sağlar.Html belge gezme, canlı hale gelmesi gibi web geliştirme için aynı zamanda jQuery bir programlama dili olmayıp JavaScript kütüphanesidir. Popüler olan JavaScript işlemlerini, çok daha kolay ve basit yol ile kod satırına sahip jQuery ile kodlayabilirsiniz. Kısacası JavaScript ile kod yazmanızı daha hızlı sağlıyor. php-nedir-kisaca

 • PHP

PHP açılımı, Hypertext Preprocessor olarak adlandırılır. Türkçesi ise Hiper Metin Ön işlemci. Kısaca, Internet  için üretilmiş, sunucu taraflı, genel amaçlı bir programlama dilidir. Web uygulamaları geliştirmek için tasarlanmıştır. PHP betik diline sahip olarak ancak server tarafından programa dili olduğu yani web sunucusunda çalıştığı için kullanıcılara çok fazla kullanışlılık sağlıyor. Birçok programlama dillerinin bilinmesi gerekenler sunucu tarafından işlem görmektedir. Yüksek düzeyde hata ayıklama seçenek ile sunar. Örneğin ; Facebook web uygulamlarını PHP altyapısı ile yazılmıştır.

 • <html>
  <head>
  <title>PHP Denemesi</title>
  </head>
  <body>
  <?php echo ‘<p>Merhaba Dunya</p>’; ?>
  </body>
  </html>

Çok basit değil mi ? Gördüğünüz gibi artık siz de deneyebilirsiniz 🙂

python-dersleri
 • PYTHON

Python, kolay öğrenilen bir dil olarak belirlenmiştir.2020 yılında popülerliğini göstermiş olarak, Youtube ve Pinterest gibi dünya çapında yoğun ilgi gören web siteleri Python ile yazılmıştır. Söz dizimine açık kaynak kodlu programa dilidir. Ayrıca, C ve C++dilleri ile birinci sınıf entegrasyon sistemine sahip olmakla birlikte Python, güçlü ifade ile exception tabanlı hata yönetimi ve net okunabilen kolay yazımı ile kullanışlılığı göze çarpıyor.

Java-yazmak-için-program
 •   JAVA

Java, günümüzde kullanılan en yaygın ve talep gören bilgisayar programlama dillerinden biri. Hatta Amazon, Twitter, YouTube gibi çeşitli popüler web sitelerinin arka dilinde Java dili kullanılmıştır. Web, Mobil, Masaüstü gibi dillerde sık sık kullanılan program dilidir.

c#-ücretsiz-kaynaklar
 • C#

 

 • Microsoft tarafından geliştirilen C#, nesne yönelimli programlama kavramlarını desteklemiş. Ayrıca faydalarından bahsetmek gerekiyorsa, kullanımı kolay, nesne odaklı, güncellenebilir, diğer kodlarla beraber çalışır, açık kaynaklı, kapsamlı kütüphane. C# yaratıcısı A.Hejlsberg, dilin Java’dan çok C++ gibi olduğunu söylüyor. C# makine diline yakın olmasından ötürü orta seviyede programa dili olarak bir cümlelik de olsa açıklama yapmak yerinde olur.

yazılım-öğrenmek-için-ücretsiz-kaynaklar-nelerdir

YAZILIM ÖGRENMEK İÇİN ÜCRETSİZ KAYNAKLAR

Yazılım Nedir? Yazılım nedir nasıl yapılır? Bu sorunun cevapları bulmak için size bir rehber niteliğinde 5 ücretsiz yazılımcılık kaynaklar işte karşınızda.Yazılım nedir? Kodlama öğrenmek için size rehber olacak kaynaklar, işte  burada. Ücretsiz kaynak linklerin üstüne tıklamanız yeterlidir 🙂

coursera-ücretsiz-kurs
Coursera

Coursera

İçeriğinde, bazı üniversitelerdeki alanında uzman profesörler tarafından hazırlanan kodlama dersleri ve yüzlerce kaynak bulundurmaktadır. Yazılım dili hakkında, sorunuza cevap alabileceğiniz bir platforma dahil olarak network ağında genişletebilirsiniz.

kodluyoruz-akademi
KODLUYORUZ AKADEMI

Kodluyoruz.org

Kodluyoruz platformundan yazılım alanında gerçekleştirilen tamamen ücretsiz bootcamplere katılma şansı elde edebilirsiniz. Pandemi dolayısıyla haftanın iki günü online olarak gerçekleştirilmektedir.

free-code-camp
free code camp

Free Code Camp

Kodlama üzerine kurulu belli başlı görevler alarak kodlama öğrenmenizi sağlayan harika bir platform.

khan-academy
Khan Academy

Khan Academy

Temel yazılım kaynaklardan gelişmiş kaynaklara kadar ulaşmanızı sağlayan büyük bir topluluğun bir araya geldiği bu platformda kendinizi çok iyi bir şekilde geliştirmenizi sağlayabilirsiniz.

BitDegree-yazılım
BitDegree

BitDegree

Web yazılımdan, oyun geliştiriciliğine kadar birçok alanda kodlama dersi verilen bir platformdur.Bilinmesi gerekenler firmalara yetenekli kişiler kazandırıyor.

BitDegree-öğrenmek

 

YAZILIMA NEREDEN BAŞLAMALIYIM?

 • Öncelikle yazılım öğrenmek için meraka , azimle, zevkle en önemlisi sevmeniz gerekir.Mesela; yazılıma geçiş aşamasın da HTML5 ve CSS programlama dilleri ile başlayabilirsiniz. Yazılım Nedir? Kendinizi test etmelisiniz.Yılmadan, usanmadan, bütün boş vaktinizi kendinizi geliştirmeye, öğrenmeye adamanız gerekiyor.Yazılıma başlamadan önce ıngilizce seviyenizi test etmelisiniz.Çünkü yazılım dillleri için İngilizce bilmeniz şart olacak.Yazılıma nereden başlamalıyım sorusuna, daha detaylı bilgi için  https://kitapify.com/egitim/yazilim-muhendisligi-bolumu-yazilim- muhendisligi-olan-universiteler-yazilim-muhendisligi-maas-2021/

 • Keyifli okumalar ve iyi seyirler 🙂

 

 


Gulchiray

Yazar: Gulchiray Ulikberdieva Tekerek