Eğitim

Yazılım Mühendisliği Nedir? Yazılım Mühendisliği Maaşı

May 26, 2021

Yazılım Mühendisliği Nedir? Yazılım Mühendisleri, verileri kontrol etmeyi, endüstride var olan büyük problemleri çözmektedir.

Günlük hayatımızı etkileyen, bilişim ve teknolojilerin temelindeki; önemli mühendislik dalıdır ve çeşitli uzmanlık ve niteliklere sahip iyi koordine edilmiş geliştirici ekiplerinin katılımını gerektirecek.

Büyük ve karmaşık olan yazılım sistemlerinin yapımı ile ilgilenen bir bilgisayar bilimi ve teknoloji alanıdır.  Mevcut olan işlevleri iyileştirip hazır hale getiriyor.

Programlama dilleri nelerdir? Yazılım geliştirici yeni özellikler ekliyor veya eski özellikleri kaldırıyor.

yazılım-muhendisligi-nedir?

  • Yazılım Mühendislik Bölümü Olan Üniversiteler (2021)

Yazılım mühendisliği için YÖK-ÖSYM tarafından elde edilmiş en son 2021 yilina göre istatistik verilere dayanarak, yazılım mühendisliği bölümü olan üniversiteler.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazilim-Mühendisi-Nasil-Olunur?

  • Yazılım Mühendisliği Nedir? Yazılım mühendisliği için Öncelik ile pes etmemek, hırslı olmak, yapamayacağım demeyin, bıktığınız zaman bırakmayın ara verin, çalışıp emek sarf etmek başarıya ulaşabilirsiniz.

  • Yazılım Mühendisliği Nasıl Olunur? Bazı bölümlerde olduğu gibi; yazılım mühendisliği bölümünde de en önemli olan İngilizce öğrenmek ile başlayabilirsiniz. Sebebi ise, IT terimlerinin İngilizce olması. Kaynakların Türkçe olmaması, yazdığınız kodu anlayabilmek için İngilizce dili şart olmasıdır.

  • Diğer kişisel geliştirme konusu ise, bilgileri güncel tutabilmektir. Sürekli, güncel IT-kaynak kod veya kitaplar ile geliştirebilirsiniz.;

  • Yazılım Mühendisliği terimleri öğrenmek ve uygulamak. Anlamadığınız terim olur ise, ilerlemek zor olacaktır.

  • Yazılım Mühendisliği Nedir? Sürekli uygulama yapmak, kod yazmak, araştırmak ve tasarım bilgisine sahip olmak. Size büyük katkı sağlayacaktır.

  • Staj yapmak da, uygulama kadar önemlidir. Yazılım Mühendisliği iş hayatına atılmadan kendinizi hazırlamak gibi olacaktır. Yapacağınız her staj size deneyim kazandıracaktır.Daha fazla bilgi edinmek için bu yazımizdan https://kitapify.com/egitim/muhendislik-ogrencilerine-tavsiyeler/  ulaşabilirsiniz.

 Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

yazılım-mühendisliği-iş-olanakları-nelerdir

Yazılımcılar Nerede Çalışabilir?

Yazılımcılar Nerede Çalışabilir? Türkiye Mühendisler Odası’nın sunduğu istatistiğe göre, Türkiye’de on bine yakın yazılım mühendisi mevcut.

Teknoloji’nin büyümesi ile beraber; ciddi manada ihtiyaç duymaya başlandı.

Üniversitelerin kontenjanları arttırması veya daha fazla üniversitelerde yazılım mühendisliği bölümü olması, ileride istihdamın artmasına yol açacaktır.

Kısaca, iş olanakları yüksek olan bir bölümdür. Yazılım bölümü artık her yerde. Bu neden ile gönül rahatlığı ile severek seçebileceğiniz, geleceği olan bir bölümdür.

Yazılım Mühendisliği Ne İş Yapar ? Sorusuna bu bölümü bitirdikten sonra, bankalarda, ilaç sanayisinde, holdinglerde, telekomünikasyon sektöründe, telefon üretim sektörlerinde ve yazılım şirketlerinde is bulmak gayet kolaydır.

İş olanakları, Kamu sektöründe olduğu gibi; Özel sektörler şirketlerinde, yazılım mühendisliğine ihtiyaç çoktur.

Not; Yazılım Mühendisliği iş hayatında ekip çalışmasına yatkın, sorunu hemen çözebilen güce sahip olmanız son derece önemlidir. Sistem hatası çıktığı zaman ekip arkadaşlardan yardım alarak ilerleyebilirsiniz.

Yazılım Mühendisliği Maaşı

Yazılım-Mühendisliği-Maaşı-Ne-Kadar?

Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Maaş Kazanır?

Yazılım Mühendisliği Nedir? ve maaşı sorusuna  gelelim. Yeni mezun olan biri ortalama 4.000 veya 4.500 TL değerinde maaş ile başlar.

Bu tabi ki kişinin yeteneğine, kendisinin ne kadar geliştirdiğine bağlı kılar. Farklı artılarınız varsa daha 6.000 TL ile başlayabilirsiniz.

Yazılım Mühendisliği Maaşı Ne Kadar? Kısaca çalıştıkları kuruma yaptıkları göreve göre değişir. Kamuda yazılım mühendisi 5.000 TL alırken, beş veya 10 yıllık deneyimli ve tecrübeli kişi yani (Senior) genellikle 12.000 TL – 20.000TL maaş alır.

Özel sektörde yeni başlayan yazılımcı kişi yani (junior) 3.000 ile 4.000 bin TL civarı maaş alırlar. Maaş arttırmak size kalmış bir etkendir.  Detaylı bilgiler için https://kitapify.com/egitim/yazilim-kodlama-nedir/ bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 


Gulchiray

Yazar: Gulchiray Ulikberdieva Tekerek