Eğitim

CV Hazırlama Konusunda Sizi Bir Adım Öne Çıkaracak 5 Tavsiye

May 11, 2021

Söz konusu CV hazırlama olduğunda, üniversite öğrencilerinden, yeni mezunlara; yeni mezunlardan profesyonel kariyer hayatına geçiş yapmış kişilere kadar hemen hemen herkesin durup “nasıl cv hazırlanır” diye düşündüğü, zaman zaman da profesyonel özgeçmiş hazırlamak konusunda fikir sahibi olmak adına CV örnekleri arasında kaybolduğunu söyleyebiliriz. Çoğumuzun CV hazırlama konusunda kafasında soru işaretleri olduğu su götürmez bir gerçek. Özellikle dijital yaşama geçişimiz ile azalan açık pozisyonlar şirketlerin ve insan kaynaklarının en uygun adayı bulmak için çok adımlı başvuru süreçlerine gitmesi var olan rekabet ortamını iyice arttırdı. Artık yalnızca CV hazırlamak ve CV doldurmak bu süreçte ilerlemeyi belirleyici rol oynamaktan çıkmış olsa da ilk aşamada aday olarak bizim iyi bir ilk izlenim bırakmamızda aldığı rol hala aynı öneme sahip diyebiliriz. Bu yazımda öncelikle özgeçmişte yer vermeniz gerekenlerden daha sonra da var olan özgeçmişinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğim.

 

 

CV Hazırlarken Mutlaka Yer Vermeniz Gerekenler

 

CV’niz, başvurduğunuz şirkete kendinizi tanıttığınız ilk alan olduğu için kendinizi en güncel ve en doğru bilgilerle tek sayfada anlatmalısınız. Aynı zamanda başvurduğunuz yere uygun olduğunuz mesajını da vermelisiniz. CV oluşturmak yalnızca boş CV’yi alıp doldurmak değildir bu sebeple cv hazırlarken özen gösterin. CV Hazırlama konusunda CV tasarımı çok önemli gibi görünse de bu size aldatmasın. İstenilen bilgileri sunduğunuzda tasarımın çok da önemi kalmayacağı gibi iş arama sürecinizi de kısaltabilirsiniz. İşte CV hazırlarken eklemeniz gerekenler:

 

  • Kişisel Bilgiler:

İsminiz, e-posta, telefon numarası, yaşadığınız şehir, Linkedin adresiniz (Linkedin adresinizin iyi hazırlanmış olması size faydalı olacaktır. Linkedin adresinize yer vermek işe alım yapan kişiye kendiniz hakkında ek bilgi sunmaktır. Eğer hesabınız yoksa size tavsiyem hemen kendinize oturum açın!)

  • Fotoğraf:

CV fotoğrafı nasıl olmalı sorusu CV hazırlama sürecinde ilk aklımıza düşen sorulardan birisi olduğunu söyleyebilirim. Yurtdışı ilanlarında çoğunlukla fotoğraf istenilmese de Türkiye’de başvuracağınız bir çok yer fotoğraf istemektedir ve fotoğraflı özgeçmişler işe alımcıların dikkatini çekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken sizi en iyi yansıtan ve pozitif bir ifadenin olduğu fotoğrafa yer vermektir. CV fotoğrafı boyutunu vesikalık fotoğraf boyutlarında belki daha küçük olacak şekilde düşünebilirsiniz. Arka plan ve kıyafetiniz ise aşırılıktan uzak olmalıdır.

  • Eğitim Bilgileri:

En son mezun olduğunuz veya güncel olarak okuduğunuz okuldan ilke doğru ters kronolojik olacak şekilde sıralamalısınız. Lisans derecesinde iseniz mezun olduğunuz liseye yer verebilirsiniz daha öncesi gereksiz bilgi olacaktır. Yüksek lisans ya da daha sonrasında ise liseye yer vermek çok gerekli değildir. Eğitim bilgilerinizde ortalamanıza, çift ya da yan dal yapıyorsanız diğer bölüme ve aldığınız derecelere yer verebilirsiniz.

  • Yetenek ve Beceriler:

Alanınızla alakalı yetkinliklere ve yeteneklerinize burada yer vermelisiniz. Dil bilgisi ve derecesi, bilgisayar becerileri ve bildiğiniz programlar, mesleki yetkinlikler ve mesleki kurslar, iletişim becerileri eklenebilir. Yeteneklerinizi eklerken seviyenizi CV okuyan insan kaynaklarının anlayabileceği şekilde belirtmelisiniz.

  • İş ve Staj Deneyimi:

Son çalıştığınız yerden ilke doğru eğitim bilgilerinde olduğu gibi ters kronolojik sıralamayla yer vermeniz gerekmektedir. Deneyimlerinizi ve kazanımlarınızı kısa cümlelerle açıklamalısınız. Buradaki anahtar nokta açıklamaların çok uzun olmaması, tecrübelerinizin uzun açıklamalarına ön yazınızda ya da motivasyon/iş mektuplarında yer vermelisiniz. İnsan kaynakları yani işe alımcılar çalışma tecrübelerinize bakarken aralardaki boşluklara dikkat ediyor olacaktır. Eğer belirli bir sebepten çalışmaya ara vermişseniz mutlaka mülakatta sorulacaktır sebebini mutlaka belirtmelisiniz.

  • İlgi Alanları ve Hobiler:

İlgilenilen kulüpleri, mesleki kursları ve gönüllülük aktivitelerinizi bu başlık altında sıralayabilirsiniz. Hobilerinize ve ilgi alanlarına kısaca yer vermeniz tecrübeleriniz ve eğitiminiz dışında sizin kim olduğunuza dair bilgi verecektir ama unutmayalım ki  aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

  • Referanslar:

Özgeçmişinizi destekleyecek ve doğrulayacak kişilere yer vermeniz önem taşımaktadır. Özellikle yer verdiğiniz iş ve staj tecrübeleri ile bağlantılı referanslar vermeniz daha iyi olacaktır. Eklediğiniz kişilerin sizi tanıyor ve iyi bir şekilde anlatabilecek olması önemlidir.

 

CV Hazırlama Konusunda Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

CV hazırlarken mutlaka eklemeniz gerekenleri artık biliyorsunuz bu bilgileri kullanarak isterseniz ücretsiz şablon örneklerini indirin üzerinde değişiklik yaparak CVnizi oluşturun isterseniz de hali hazırda var olan cv oluşturma, cv maker platformlarını kullanarak CVnizi hazırlayın. Bu noktadan sonra bu tamamen sizin tercihiniz çünkü neyi unutmamanız ve eklemeniz gerektiğini biliyorsunuz ve aşağıda detaylandıracağım 5 noktaya da dikkat ettikten sonra sizin için kendinizi en iyi yansıtan profesyonel CVyi hazırlamak hiç de zor olmayacaktır. Peki CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken bu önemli noktalar neler?

Kariyer Hedeflerinize Karar Verme

CV hazırlamadan önce kariyer hedeflerinize karar vermeniz özgeçmişinizin sizi en iyi şekilde yansıtmasında büyük önem taşımaktadır. Online ücretsiz CV hazırlama platformlarından kolayca hazırlayabiliyor olsanız da CV sizi doğru şekilde yansıtması açısından kariyer hedeflerinizi önceden bilmeniz önemli. Kariyer hedeflerinizi belirledikten sonra bu hedefe uygun yetenek, beceri ve tecrübelere sahip olup olmadığınızı kendinize sormalısınız. Eğer üniversite öğrencisi iseniz kariyer hedeflerinizi belirlemeye karar vermek bu sürecin kolay olacağını göstermez. Örneğin; İşletme bölümünde okuyorsanız, İşletme bölümünün çok geniş bir alan olmasından dolayı yapacağınız stajdan ya da alacağınız derse kadar hedeflerinizin olması gelecek kariyerinizde önemli rol oynayacaktır. Bu konuda  iş ilanlarını ve staj ilanlarını gezerken açıklamalardaki gereken yetkinliklere ve tecrübelere dikkat vermeniz yardımcı olabilir. Hangilerine sahipsiniz, hangileri akademik eğitiminizle aynı doğrultuda, ya da ilgi alanlarınıza yakın olmaları bile size kariyer hedeflerinizi belirlemede ipucu verecektir.

CV Hazırlamadan Önce CV Formatını Belirleme

Özgeçmişinizi hazırlarken hangi CV formatının  tecrübelerinizi, kariyer seviyenizi, yetenek ve yetkinliklerinizi en iyi şekilde sunduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Etkili CV hazırlama için önemli olan noktanın CV tasarımı ya da CV doldurma olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Söylemek isterim ki yalnızca tasarım güzel bir sayfadan öteye gitmeyecektir ya da amacınız CV doldurmak ise büyük ihtimalle yazdığınız CV inceleyen kişi için okuması güç hale gelecektir. CV hazırlarken uzmanlık alanınıza uygun CV formatını seçmeniz gerekmektedir. Başlıca 3 CV formatını; kronolojik, fonksiyonel ve ikisinin karışımı şeklinde listeleyebiliriz. Kronolojik CV sizin tecrübelerinize odaklanırken, fonksiyonel CV sizin yeteneklerinizi öne çıkarmaktadır. Örneğin; sahip olduğunuz uzmanlık alanı öğretmenlik ise çalışma tecrübelerinizin açıklanmış olması işe alımcılar açısından önem taşıdığından kronolojik, mühendislik ise yetkinlik ve yetenekleriniz önem taşıdığı için fonksiyonel CV daha uygun olacaktır. Günümüzde ücretsiz CV oluşturabileceğiniz bir çok platform bulunmakta formatları inceleyebilmeniz açısından visualcv yararlı olacaktır.

İş İlanına Uygun CV hazırlama

CV hazırlama sürecinin detaylarına indiğimizi düşünürsek; CV öncelikle kariyer hedeflerinize, daha sonra uzmanlık alanınıza ve ona uygun formata, son olarak ise başvurmak istediğimiz ilana uygun şekilde hazırlanmalı. Her ne kadar CV hazırlarken kariyer hedeflerinize göre şekillendirseniz de başvuru sürecinde başvurduğunuz ilanlarda yer alan sizden beklenen sorumluluk ve gerekliliklere göre özgeçmişinizde gerekli değişiklikleri yapabiliyor olmalısınız. Siz o ilana uygun olduğunuzu biliyor olsanız da hazırladığınız CV de aynı şeyi söylemeli. Tabii ki bu demek değil ki ilandaki tüm yetkinliklere sahip olmadan başvuru yapmamalısınız, çoğunluğu karşılamanız da başvurmak için yeterli olacaktır.

CV Hazırlama Sürecinde Teknik Hatalardan Kaçının

 

Zaman zaman başvurduğunuz ilandaki istenilen tüm yetkinliklere sahip olsanız da dönüş alamıyor ya da reddediliyorsanız CV hazırlarken bir yerlerde hata yapmışsınız demektir. CV hazırlamada yapılan hatalar basit bile görünse sizi geriye itebilir fakat basit hataları düzeltmenin yolları,  dikkat edilmesi gereken noktaları bilince oldukça kolay. CV yazarken yazım kurallarına, açıklamaları yaparken doğru kelimeleri seçmeye dikkat etmelisiniz. Yeteneklerinizi ve başarılarınızı gereğinden fazla öne çıkarmaktan kaçınmak ya da uzun ve detaylı açıklamalardan kaçınmak da teknik hataları düzeltmenizde yardımcı olacaktır. Ayrıca aşırı uzun cümlelerden kaçınmak doğru kelimelerle kurulmuş kısa ve öz cümleler bulmanız konusunda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yetenekleriniz gibi derecelendirdiğiniz noktalarda okuyan kişinin anlayabileceği işaret veya tanımlanmalardan yararlanmalısınız. Örneğin; İngilizce dil seviyenizi gösterecekseniz ve başvurduğunuz pozisyon için iyi derece okuma gerekiyorsa bunu eklemelisiniz. Yalnızca İngilizce eklemek sizin bilginizi doğru yansıtmayacaktır.

 

Okunabilir CV Hazırlama

CV hazırlama

Günümüzde bir ilan yayınlandığı ilk günden onlarca başvuru alabiliyor bu demek oluyor ki işe alım uzmanları onlarca özgeçmişi kısa sürede incelemek durumundalar. Bu süreçte CV ilk bakışta anlaşılıyorsa ve verilmek istenen mesajı direkt olarak veriyorsa bu aşamadan başarıyla geçmenize yardımcı olacaktır. Peki okunabilir CV nasıl hazırlanır?  Kişisel bilgilerinizi, mesleki donanımlarınızı eklerken doğru ve öz bilgi vermeniz gerekmektedir. CV tasarımını seçerken bilgileri seçilmesi ve anlaşılması güç hale getirmediğine dikkat etmelisiniz. Örneğin; iş tecrübeleriniz bölümünde yalnızca görevinizden bahsetmek yerine çalıştığınız süre içerisinde kazanımlarınızdan ve öne çıkan başarılarınızdan bahsetmeyi deneyin ya da yetenek ve yetkinliklerinizden bahsederken bu alanda aldığınız mesleki kurs ve eğitimlere yer vererek bu bilgiyi destekleyip doğrulayabilirsiniz. İsminizi ekledikten sonra kişisel hedeflerinizi kısa bir cümle ile belirtebilirsiniz. Aynı zamanda tecrübelerinizi  ters kronolojik olacak şekilde özgeçmişinizi oluşturmanız  işe alım yapan kişiye kolaylık sağlayacaktır. Son olarak hazırladığınız CV bir sayfadan uzun olmamalı, tek sayfada kendinizi anlatabiliyor olmalısınız.

 

 

BONUS

Artık tüm adımları biliyor ve CV oluşturmaya hazır iseniz benim de sık sık kullandığım ve işinizi kolaylaştıracak CV örneklerini inceleyebileceğiniz ücretsiz CV hazırlama platformlarını sizinle paylaşmak istiyorum. Bu sitelerden ücretsiz CV tasarımlarına, boş CV şablonlarına, İngilizce ve Türkçe CV örneklerine ulaşabilirsiniz.

CANVA:

Yalnızca CV hazırlamak için değil bir çok görsel tasarımı için kullanışlı olan CANVA’dan hazır CV şablonlarına ulaşabilirsiniz. Hem İngilizce CV şablon hem de Türkçe CV şablon örnekleri üzerinden düzenleme yaparak kişiselleştirebilirsiniz. Böylece tamamen kendinize özel CV oluşturabilirsiniz. CANVA konusunda son tavsiyem ise hazırladığınız CV’nin kopyasını bilgisayarınıza indirin ve indirirken pdf ya da .doc şeklinde indirmeniz gönderirken daha kolaylık sağlayacaktır.

Visualcv:

Hem CV  hem de Cover Letter (İş Mektubu) hazırlayabileceğiniz size ücretsiz taslak sunan bir diğer platform. Size ücretsiz boş CV şablonu sunuyor ve Linkedin hesabınızla üye olduğunuzda oradaki kişisel bilgilerinizi kullanarak CV oluşturmanızı sağlıyor. Diğerlerine göre kullanımını daha kolay olsa da tasarımı özelleştirme açısından sınırlı olduğunu söyleyebilirim fakat dilerseniz ücretli CV şablonları ile seçeneklerinizi arttırabilirsiniz. Bilgi Merkezini kullanarak alanınızla ilgili ücretsiz CV örneklerini inceleyebilirsiniz,  hangi bölümde hangi CV şablonunu kullanabileceğiniz konusunda bilgilere ulaşabilirsiniz. Örnekler ve bilgi merkezi İngilizce CV için hazırlanmıştır.

Europass:

Avrupa’da geçerliliği olan Europass CV’sini hazırlayabileceğiniz ve  Erasmus+ projelerine ulaşabileceğiniz bir platformdur. Siteye üye olduktan sonra CV oluştur seçeneğinden Europass CV şablonunu kullanarak özgeçmişinizi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca Erasmus+ projelerine başvurmayı düşünüyor iseniz bu konudaki yazımızı okumanız size yardımcı olacaktır.

 


Eylül

Yazar: Eylül Aslan