Genel

Erasmus+ Projeleri Nasıl Kolayca Bulunur ve Başvurulur?

May 04, 2021

Erasmus+ Projeleri Nasıl Kolayca Bulunur ve Başvurulur?

Erasmus+ projeleri AB’nin hibe desteği sağladığı gönüllü gençlik çalışmalarıdır. Kariyer ya da yeterlilik bakılmaksızın çeşitli sosyal farkındalık ve hizmet işlerinde görev yapmak için yerel derneklerin gönüllü ihtiyacını karşılamak üzere pek çok ülkeden gençleri bir araya getirir. Hibe desteği sayesinde gönüllüler proje başvurusunda ve proje boyunca hiçbir masraf yapmazlar. Bu açıdan farklı bir ülkede çok-kültürlü bir ortamda yeni tecrübeler edinmek ve kendini geliştirmek isteyen gençler için harika bir fırsattır. Bu projeleri bulmanın ve başvurmanın pek çok yöntemi vardır. 2021 yılı Erasmus+ projelerini araştırıp başvuru yapabileceğiniz en iyi siteleri sizler için seçtim.

 

Erasmus+ Nedir?

Erasmus+ Projeleri AB’nin eğitim, gençlik ve spor alanlarındaki hibe programıdır. Yurt dışında eğitim, öğretim, staj, profesyonel gelişim, yaygın öğrenme temelli gençlik aktiviteleri ile kurumlar arasındaki işbirliklerini desteklemektedir.

Avrupa Birliği Gençlik Projeleri Nelerdir?

Avrupa Birliği’nin gençlerin sosyal sorumluluklarını ve kültürel farkındalıklarını arttırmak, gönüllülük ve farklı çalışma tecrübeleri sunmak, bireylerin kişisel ve profesyonel becerilerini geliştirmek ve aynı zamanda topluluklara yardım amacıyla başlattığı projelerdir. Geçtiğimiz seneler boyunca devam eden bu programlar 2021 yılında yeni bir dönem ile devam etmektedir. Özünde yerel derneklerin gönüllü ihtiyaçlarını pek çok farklı ülkeden karşılamasını ve böylelikle kültürel bir değişim deneyiminden oluşmaktadır. Bu projelere 18 – 30 yaş arasındaki eğitim ve kariyer seviyesi fark etmeksizin herkes başvurabilir.

 

Erasmus+

 

Erasmus+ ismi, Erasmus’un daha yaygınlaştırılabilir olması amacıyla verilmiştir. Üniversiteler arası öğrenci değişiminden doğarak gönüllü eğitim, staj ve faaliyetler için gençlik değişimini ifade etmektedir. Jean Monnet ve Erasmus Mundus da Erasmus+ programının içine alınmıştır. Erasmus+ programında çeşitli alanlar vardır. Hepsinin başvuru süreçleri değişiklik gösterebilmekle beraber bunlar kısaca şöyledir:

Staj Hareketliliği

Bu fırsat, yükseköğretim veya mesleki eğitim gören kişilere yurtdışında staj yapma veya çalışma deneyimi elde etme imkânı tanır.

Öğrenme Hareketliliği

Bu fırsat; öğrencilere, eğitmenlere, gençlere ve gençlik çalışanlarına bir başka ülkede eğitim ve öğrenim görme imkânı tanır.

Gönüllülük

Bu fırsat, 18-30 yaş aralığındaki gençlere, kendi ülkelerinde, topluma yarar sağlayan projelerde gönüllü faaliyetlerde bulunmaları için imkân tanır.

Ulusal Faaliyetler

Bu fırsat gençlere içinde bulundukları toplumda olumlu değişimler oluşturmak amacıyla sorumluluk alma ve dayanışma imkânı tanır.

Politika Reformuna Destek

Bu fırsat; yenilikçi politika geliştirme, politika diyalogu ve uygulamasının teşvik edilmesi ve eğitim, öğretim ve gençlik alanlarında bilgi alışverişinin teşvik edilmesini amaçlayan farklı eylemler için hibe sağlar. Yurt içi ve yurt dışında gerçekleşen ve karar alıcılarla gençleri buluşturan Gençlik Diyalogları için imkânlar sunar.

Kısa Süreli Eğitim (TCA)

Bu fırsat, eğitim, öğretim ve gençlik alanlarındaki farklı konularda yurt içinde veya yurtdışında verilen kısa süreli eğitimlere katılım imkânı sağlar.

Avrupa Dayanışma Programı ESC Nedir?

Avurpa Dayanışma Programı (European Solidarity Corps, ESC) topluma yarar sağlayan projelerde gönüllülük, dayanışma ve ağ kurma faaliyetlerine imkan sağlar.

Avrupa Dayanışma Programı gençlerin kişisel, eğitimsel, sosyal, sivil ve mesleki gelişimlerini teşvik ederken, kendi ülkelerinde veya yurt dışında topluma yarar sağlayan projelerde gönüllü olmaları, çalışmaları veya ağ kurma faaliyetlerinde bulunmaları için fırsatlar yaratan, toplumsal ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen yeni bir Avrupa Birliği girişimidir.

european solidarity corps

Bu programın uzunluğu 2 hafta ve 12 ay arasında değişir. Başvuru süreci boyunca yetkili kurum sizin sorumluluğunuzu alır ve masraflarınızı karşılar. Bu projelerde genellikle çocuklara, yaşlılara veya dezavantajlı gruplara gönüllü yardım amaçlı işler yapılmaktadır.

 

Gönüllülük Projelerinin Katkıları Nelerdir?

Erasmus+ Avrupa Birliği tarafından eğitim ve gençlik alanında kişilere, yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırılması, onların kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi ve bazı mesleki eğitimler ile beraber istihdam olanaklarının arttırılması amacıyla düzenlenen eğitim ve etkinliklerdir. Bu projeler çeşitli Avrupa Birliği ülkeleri ve anlaşmalı başka ülkelerden gençleri projeyi düzenleyen kuruluşun sağladığı merkezde buluşturur. Erasmus+ ve ESC projelerinin neredeyse tamamında yapacağınız vize, yolculuk, yemek ve konaklama gibi masraflar Avrupa Birliği’nin yetkili kuruluşa verdiği hibeler tarafından sağlanır. Yurt dışı eğitimi için maddi imkansızlıklardan dolayı şimdiye dek fırsat bulamadıysanız, erasmus+ bu konuda oldukça faydalı olacaktır. Yani gönüllü olduğunuz sürece cebinizden para çıkmayacaktır.

 

Erasmus+ ve ESC projelerindeki temel amaç gönüllü olarak hizmet vermektir. Bunun karşılığında maaş ödemesi almazsınız fakat tüm ihtiyaçlarınızın karşılanmasına ek olarak belli bir miktar cep harçlığı da verilir. Sosyal hizmet alanında gönüllü olmak, dezavantajlı topluluklara katkıda bulunmak ve becerilerinizi aktarmak sizlerin kişisel ve profesyonel gelişimine yardımcı olacak en iyi deneyimlerden biridir.

gönüllülük

Projeleriniz boyunca Erasmus+ ve informal eğitim alanında eğitim almış mentörler her zaman yanınızda olacak ve gönüllülüğünüz boyunca kendinizi her açıdan geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Erasmus+ ve ESC projelerinin en önemli özelliği çok kültürlü olmasıdır. Hayatınızın bir döneminde farklı kültürlerden yaşıtlarınızla bir araya gelip beraber çalışma ve eğlenme fırsatı sunar. Bu esnada yeni beceriler edinebilir, kendinize hayata dair yeni bakış açıları katabilir veya ömür boyu sürecek dostluklar kurabilirsiniz.

Farklı bir ülkede yaşayacağınız için bu süreçte kendi başınıza yaşamayı, ekip çalışması içinde bulunmayı ve zorlukları başarıyla atlatmayı tecrübe edinebilirsiniz. Ek olarak dil becerilerinizi geliştirebilir, çevreye uyum yeteneklerinizi hızlandırabilirsiniz. Ek olarak çevrenizdeki yerli insanlarla iletişim içerisinde olarak kendinize gelecek için yeni fırsatlar oluşturabilir, mesleki eğitim alanında kendinize yeni imkanlar bulabilirsiniz.

Gönüllülük deneyiminiz ile gönüllü olduğunuz kuruluşlara ve yerel topluluklara yeni fikirler ve çok kültürlü bir ruh taşıma imkânı elde edeceksiniz.

gönüllülük

Avrupa Dayanışma Programında yer alarak bir topluluğun parçası olacaksınız. Geri döndüğünüzde eski gönüllülerden oluşan daha geniş bir toplulukla bağlantıda kalabilir, deneyimlerinizi paylaşabilir ve ülkedeki diğer genç bireylerle iletişim kurup onlara ilham verebilirsiniz.

Gönüllü olarak katıldığınız bir projenin sonunda katılımınızı belgeleyen bir sertifika sahibi olacaksınız.

 

Erasmus+ ve ESC Projelerine Kolayca Başvuru Yapmanın Yolları Nelerdir?

Erasmus+ ve ESC projeleri çeşitli sitelerde ve sosyal medya kanallarında sıkça paylaşılmaktadır. Aslında bu projeleri bulmak ve başvurmak oldukça kolaydır. Aşağıda sizler için projeleri bulabileceğiniz en iyi siteleri sıraladım.

 • Europass

  Avrupa Birliği Erasmus+ projelerinin yayınlandığı temel site olmakla birlikte, Avrupa’da geçerliliği olan Europass CV’sini kolayca hazırlamanıza olanak sağlar. Bu siteye kayıt olarak profilimizi oluştururuz ve gelecekte başvuracağımız projeler önümüze düşer.

 

Europass giriş ve CV

Europass sitesine kayıt olmak için giriş bilgilerinizi oluşturduktan sonra belirttiğiniz e – mail adresine yaklaşık 1 gün içerisinde onay maili gelecektir. Onaylandıktan sonra profilimizi detaylıca oluşturmamız gerek. Unutmayın ki erasmus+ projelerinde öncelikli olan akademik kariyer değil, ilgi ve yeteneklerdir. Bu yüzden özellikle daha önce yaptığımız faaliyetleri ve katıldığımız etkinlikleri ayrıntılı anlatmakta fayda var.

 

Kayıt olup giriş yaptıktan sonra “Opportunities” kısmından bize uygun olan gençlik programlarına ve projelerine göz atabiliriz.

Europass kayıt

 

Daha sonra başvurmak için kendimize uygun olan projeleri filtreleyerek bulabiliriz. Bu kısımda ister proje tarihlerine göre, ister konu ve başlığa göre, istersek de projenin yapılacağı konumu aratarak istediğimiz ve bize uygun olan projeyi bulabiliriz.

Europass proje Erasmus+ araştırma sayfası

 

Başvuracağınız projenin tüm detaylarına projeyi seçerek ulaşabilirsiniz. Projenin tanımını dikkatli okumanız motivasyon mektubunuz için oldukça yararlı olacaktır. Başvurmanız için tek yapmanız gereken “Apply” butonuna basmak ve açılan ekranda bu projeyle ilgili kısa bir motivasyon mektubu yazmanızdır. Bundan sonrasında projeye çağıran kuruluş size e-mail adresiniz üzerinden olumlu/olumsuz geri dönüş yapacaktır.

Europass Erasmus+ proje detayları

 

Bu site, Türkiye’de projelere katılım sağlayan gönderici kuruluş ve STK’ları bir noktada toplamak için oluşturulmuştur. Türkiye pasaportuna sahip gençler için başvurabilecekleri projeleri yayınlamaktadır. Yerel Gençlik Dernekleri Ağı’nın bir kolaylığı da siteye kayıt olduktan sonra proje başvurularının hızlıca yapabilmemizdir.

 

Anasayfasında bulmak istediğimiz projenin türünü ve özelliklerini aratarak bize uygun olan projeyi daha kolay bulabiliriz.

Yerel Gençlik Dernekleri Ağı Erasmus+ proje araştırma sayfası

 

Başvuru sayfası yaklaşık olarak böyle görünür. Proje tarihlerini, içeriğini, çağıran kuruluşu ve yaşam şartları ve iş koşulları gibi detaylar ek dosyalar kısmında bulunmaktadır. Başvuru yapmadan önce bunları dikkatle incelememiz faydamıza olacaktır. Burada dikkat etmemiz gereken sitede profilimizi oluştururken CV’mizi yükleyip daha sonra proje başvuruları yaparken seçmemizdir.

 

Yerel Gençlik Dernekleri Ağı Erasmus+ proje detayları

 

 

 • SALTO Youth

  Açılımı “support for advance learning and training opportunities” yani “ileri öğrenme ve eğitim fırsatları için destek” olan SALTO, Avrupa Birliği Erasmus+ projelerini takip etmek ve başvurmak için oluşturulmuş ana sitelerden biridir. Öncelikle bu siteye kayıt olup giriş yapmalıyız.

Salto Youth Erasmus+ proje araştırma ekranı

 

Daha sonra “Find Training Offers” butonu ile başvuru süreci hala devam eden çeşitli projeleri görüntüleyebiliriz. Burada projeye başvur denildikten sonra sizi tanımak ve ilginizi ölçmek için bir çevrimiçi form açılacaktır. Projeye gerçekten kabul almak istiyorsanız formu ciddiyetle doldurmalısınız. SALTO’nun bir güzel yanı da mesleki eğitim alanında da pek çok içerik paylaşıyor olmasıdır. Kısa bir kurcalamayla kariyeriniz için de güzel fırsatlar bulabilirsiniz.

 

Erasmus+ Proje duyuruları sosyal genç

 

 

 • Proje Yönetimi Okulu: Erasmus+ Proje Çağrıları

  Bu site özellikle gençlere Erasmus+ programının neler olduğunu, nasıl gidileceğini ve bu projelerin nasıl oluşturulduğunu öğretmeye çalışan bir kuruluştur. Sitesinde pek çok proje çağrısı yapmaktadır. Neredeyse her gün 2021 yılında başlayan yeni proje ilanlarına ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz projenin temel şartları size uyuyorsa başvuru linki hemen orada olacaktır.

Erasmus+ Proje duyuruları proje yönetim okulu

 • Nasıl Gitmiş: Erasmus+ Proje Duyuruları

  Daha çok instagram hesabından Erasmus+ projelerini duyurmaya çalışan bir gönüllünün zaman içerisinde proje ilanlarını taşıdığı sitedir. Sitenin içeriği tamamen proje ilanlarından ve ilgili başlıklardan oluşmaktadır. Siz de projeleri inceleyerek kendinize en uygun olanı bulabilirsiniz.

Erasmus+ Proje duyuruları nasıl gitmiş

 

Bonus

Avrupa Birliği’nin çeşitli projelerini, çağrılarını ve staj yayınlarını takip edebileceğiz pek çok yöntem var. Öncelikle, bu projeler üzerine çalışma yapan derneklerinizle iletişime geçip isterseniz bizzat proje yazma ayağında görev alabilirsiniz, isterseniz de derneklerde gönüllü olup bir sonraki erasmus+ projeniz için kendinizi kanıtlamış olursunuz.

 

Bir başka yöntem ise sosyal medya kanallarının sıkı takipçisi olmak. Her gün siteler arasında gidip gelmek zor gelebilir ama instagram ve facebook’da bu sitelerin hesaplarını takip ettiğimizde her gezintimizde karşımıza yeni fırsatlar çıkabilir. Aynı zamanda erasmus nedir diye düşünme aşamasından çıkıp halen yurt dışında olan gençlerin tecrübelerine şahit olabiliriz.

 


Hüda

Yazar: Hüda