Eğitim

İngilizce Öğrenmek İçin En İyi 10 Uygulama

June 01, 2021

İngilizce öğrenmek günümüz dünyasının gerektirdiği temel becerilerden biri olmakla birlikte çoğu zaman zor bir süreç olabiliyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hem yabancı dil öğrenmenin hem de kendinizi çeşitli alanlarda geliştirmenin daha kolaylaştığını biliyoruz. İngilizce öğrenmek için de teknolojinin getirdiği bu kolaylıklardan faydalanarak paradan ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. İngilizce öğrenmek isteyenlere önerilen klasik yöntemlerin yanı sıra size yardımcı olacak pek çok mobil uygulamanın da olduğunu söyleyebiliriz. Dil öğrenmek için çoğumuz başta dil kurslarına ve özel derslere yönelsek de evde kendi kendine online İngilizce öğrenmek mümkün. Çeşitli yöntemler ve mobil uygulamalarla kendi kendinize daha iyi bir şekilde İngilizce öğrenebilir veya var olan İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Online İngilizce öğrenirken bu uygulamalar sizi teşvik edebilir. Sizler için İngilizce kelime dağarcığınızı ve anlama becerilerinizi geliştirecek, en iyi dil öğreten 10 mobil uygulamayı bir araya getirdik.

1.Duolingo

Duolingo, pratik ve eğlenceli yollarla dil öğreten ücretsiz bir uygulamadır. Özellikle boş zamanlarını verimli geçirmek ve dil öğrenme sürecini daha keyifli bir hale getirmek isteyenler için iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Dinleme, konuşma, okuma ve dil bilgisi becerilerinizi günde 5-20 dakika ayırarak geliştirebilirsiniz. Her seviye için uygun olan bu uygulamanın özellikle İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlayanların iyi bir başlangıç yapmalarını sağlayacağını söyleyebiliriz.

2.Memrise

Tam 9 dili öğretmek için hizmet veren Memrise uygulamasıyla İngilizce kelime ve ifadeler öğrenebilirsiniz. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri takip etmenizi sağlayan, pratiklerle dil öğreniminizi daha etkili hale getiren bu uygulamayla da İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz. Özellikle İngilizce kelime öğrenmek isteyenlere ve İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlara Memrise’a şans vermelerini tavsiye ediyoruz.

3.BBC Learning English

Özellikle orta ve ileri seviye İngilizce seviyesine sahip olan ve İngilizcesini geliştirmek isteyenlere BBC Learning English uygulamasını önerebiliriz. Çeşitli kategori ve programlarla İngilizce gelişiminizi sağlayan bu uygulama çeşitli dil becerilerinizi destekliyor. Günlük İngilizce, İş İngilizcesi gibi kategorilerle hedefe yönelik hareket etmenize olanak sağlıyor. Kullanıcıları tarafından özellikle dinleme becerilerini daha iyi bir şekilde ilerlettikleri yönünde yorumlar alıyor.

4.Voscreen

Mini video, dizi ve film kesitlerini kullanarak İngilizcenizi geliştirmenizi hem görsel hem işitsel ögelerle destekleyen Voscreen uygulamasından çok keyif alabilirsiniz. Uygulama sizden izlediğiniz içeriğin çevirisini aşağıda verilen şıklardan seçmenizi bekliyor. Dilerseniz videonun alt yazısını da görebiliyorsunuz. İngilizce öğrenirken eğlenmek isteyen herkese bu uygulamayı denemesini öneririz.

5.VOA Learning English

VOA Learning English uygulamasıyla hem okuma hem dinleme yaparak İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Çeşitli kategorilere sahip olan uygulama sizlere haberler, hikayeler, videolar gibi kaynaklar sunuyor.

6.Beelinguapp

Beelinguapp uygulamasıyla hikaye, haber gibi metinleri okuyabilir aynı zamanda dinleyebilirsiniz. Hem öğrendiğiniz dille hem de ana dilinizle metni takip etme imkanı sunan bu uygulama okuma ve dinleme becerilerinizi geliştirmekle birlikte telaffuzunuza da katkı sağlayacaktır. Uygulamayı kullanmaya başladığınızda ne tarz içeriklerden hoşlandığınıza dair bilgi vererek dil öğrenme sürecini keyifli hale getirebilirsiniz. Okuduğunuz metinde anlamını bilmediğiniz kelimeler olduğunda anlamına bakabilir, telaffuzunu dinleyebilir ve hatta size özel olan sözlüğe kaydedebilirsiniz.

7.InterPals

Dil öğrenmenin en önemli noktalarından birinin de pratik yapmak olduğu bir gerçek. InterPals de sizin gibi yabancı dil öğrenen ve yabancı arkadaşlar edinmek isteyenleri bir araya getiren ücretsiz bir uygulama. Kendi profilinizi oluşturabilir, dünyanın diğer ucundan biriyle arkadaş olabilir ve yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.  Farklı kültürleri tanımak için harika bir fırsat olan bu uygulamayla yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

8.Grammarly

İngilizce öğrenirken dil bilgisi kurallarına uyabilmek, doğru cümle yapılarını kullanabilmek zamanla gelişen bir süreçtir. Grammarly, yazdığınız metinlerdeki noktalama işaretlerine, dil bilgisi hatalarına karşı kullanıcıları uyaran ve metni geliştirmek için en iyi önerileri veren bir platform. Hem web sitesinden hem de uygulamasından faydalanabileceğiniz Grammarly, sizlere hatalarınızı görebilme ve yazma becerilerinizi geliştirmek için imkan sunuyor. Android ve İos için uygun olan bu uygulamayı indirebilir, yazılarınız hakkında geri bildirim alabilirsiniz.

9.Bottled – Message in a Bottle

Yabancı dil öğreniminizi pratiklerle desteklemek isterseniz Message in a Bottle uygulamasıyla yeni insanlarla tanışabilir, İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Uygulamanın işleyişini merak ederseniz eğer, okyanusa bir şişe içinde not gönderdiğinizi ve dünyanın herhangi bir yerinden o nota ulaşıldığını düşünebilirsiniz. İsteğinize göre size gelen notları kabul edip bir arkadaşlık başlatabilir, ilginizi çekmezse de kabul etmeyebilirsiniz. Dünyanın bir ucundan  arkadaşlıklar kurabileceğiniz ve yeni kültürler tanıyabileceğiniz bu uygulamayı Android veya İos üzerinden kullanabilirsiniz.

10. British Council- LearnEnglish Podcasts

İngilizce öğrenimindeki temel konulardan birinin de dinleme becerilerimizi geliştirmek olduğunu söyleyebiliriz. Yabancı bir dilde düşünebilmek ve farklı bir dilde iletişim kurabilmek için o dile maruz kalmamız önemli bir noktadır. LearnEnglish Podcasts uygulamasını kullanarak ücretsiz bir şekilde İngilizce podcastler dinleyebilir, ihtiyaç duyarsanız alt yazılardan da konuşmaları takip edebilirsiniz. Kullanıcıları tarafından anlama becerilerini pozitif yönde ilerlettiği konusunda olumlu geri bildirimler alan bu uygulamayla günlük olarak dinleme aktiviteleri yapabilirsiniz.

Dil öğrenme süreci zaman zaman zorlayan bir süreç olsa da sizler için bir araya getirdiğimiz bu 10 dil öğreten uygulamayla İngilizce kursu veya özel derslere gerek kalmadan öğrenme sürecinizi hızlandırabilir, keyifli hale getirebilirsiniz. Yolculuklarınızda, boş zamanlarınızda ya da sıra beklerken bu uygulamalarla vaktinizi değerlendirebilir ve İngilizce seviyenizi daha iyi bir noktaya taşımaya başlayabilirsiniz. Eğer sen de online İngilizce öğrenmek veya İngilizceni geliştirmek istersen bu uygulamalara şans verebilirsin!

 

 

 


Dilanur

Yazar: Dilanur Koca