Genel

İş Görüşmesinde Etkileyici Olmak İçin 10 İpucu

May 25, 2021

İş görüşmelerinde yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri de iş görüşmesinde etkileyici olmak için ne yapmalıyım sorusunun cevabını bulmaktadır. Hepimizin aslında ortak sorunlarından bir tanesidir bu konu.  Yeni mezun veya staj arayan biri iseniz iş görüşmesinde başarılı  olmak  için yoğun bir çaba içerisinde oluyorsunuz. Zaten işsizliğin arttığı bu dönemde görüşmeye çağırıldığınız işin de olumlu sonuçlanması için elimizden geldiğince çabalamamız gerektiğini düşünüyoruz. Tabi ki iyi bir CV ve donanıma sahip olmak sizi diğer adaylardan bir adım öteye taşıyan en temel şeylerdendir. Doğru CV hazırlama ve CV içinde bulunması gerekenler için CV Hazırlama Konusunda Sizi Bir Adım Öne Çıkaracak 5 Tavsiye yazımıza göz atabilirsiniz. Gelin sizlerle iş görüşmesinde etkileyici olmak için 10 ipucu nelermiş göz atalım.

 1. Rahat Olun

İş görüşmesi esnasında mutlaka yapmanız gerekenlerden biridir. Görüşme sırasında o kadar çok heyecanlanır ve geriliriz ki nasıl davranmamız gerektiğini bilemez hale gelir. Bazen elimizi kolumuzu bile koyacak yeri bulamaz halde oluruz. Bunların hiç birine gerek yok. Kendinize güvenin sakin bir şekilde görüşmenizi yapın. Ne kadar rahat olursanız sizin için faydalı olacaktır. İş görüşmesinde etkileyici olmak için yapılması aslında en kolay ipuçlarından biridir.

 1. Rahat Olun

2. Somut İfadeler Tercih Edin

İş vereniniz veya insan kaynakları çalışanıyla yaptığınız görüşmeler esnasında somut ifadeler kullanmaya özen gösterin. Çünkü sizin teknik becerileriniz konusunda bilgi sahibi olmayabilirler. Bu durumu çözmek için örnekler vererek daha somut bir halde kendinizi ifade edin. Böylece karşınızda ki kişi sizi daha kolay bir şekilde anlayabilir.

3. CV’inizi Okumayın

İş görüşmesi sırasında size yöneltilen sorulara CV içerisinde bulunan cevapları vermeyin. Zaten ellerinde bu bilgiler bulunmaktadır. Kendini cümlelerinizle kendinizi tanıtın, ezberlemiş gibi konuşmayın. Katıldığınız eğitimlerin yararlarından veya çalışma arkadaşlarınız arasında oluşturabileceğiniz uyumlardan bahsedebilirsiniz.

3.CV'inizi Okumayın

4. Öngörülebilir Olmayın

Klişe cevaplardan mümkün olduğunca kaçının. Çok sık sorulan sorulardan biri olan 5 yıl sonra kendinizi nerde görüyorsunuz? sorusu için özgün bir cevap seçin. Şirketinizde başvurduğunuz departman için çalışıyor olacağım gibi hem iddialı hem de klişe bir cevap vermekten kaçının. Gerçekten 5 yıl sonra kendinizi nerde gördüğünüzü düşünün. Öğreneğin buna verilebilecek en iyi cevaplardan biri dünyanın her yerinde bu işi yapabilecek bilgi birikiminde ve tecrübesinde olduğumu görüyorum. Tarzında kendinize özgü olan cevapları tercih edin. Bu yolu izlerseniz iş görüşmesinde etkileyici olmak için en önemli ipuçlarından birini başarmış olursunuz.

5. Beden Dilinizi İyi Kullanın

İş görüşmesi sırasında beden dilinize çok dikkat edin. Kambur oturmayın hem sağlığınız açısından hem de karşınızda ki kişi için verdiğiniz izlenim açısından çok önemlidir. Dik bir şekilde oturarak özgüvenli olduğunuzu da beden dilinizle ifade etmiş olursunuz. Gülümseyerek karşınızda ki yetkiliye cevaplar verebilirsiniz.  http://www.nkariyer.com/yonetim/2019/7/23/is-gorusmesinde-20-adimda-dogru-beden-dili-kullanimi  sitesinden daha fazla bilgi alabilir beden dilinizle ilgili yaptığınız hataları düzeltebilirsiniz.

6. Yavaş Konuşun

İş görüşmesi esnasında en çok dikkat edilen davranışlardan biri konuşma tarzımızdır. Görüşmede hızlı konuşmamaya özen göstermeliyiz. Akıcı kendinden emin ve doğru cümleleri kurar iş verenimizi etkilemenin yollarından biridir.

7. Görüşeceğiniz Kişileri Ve Şirketi Araştırın

Mülakata gelmeden önce şirketinizin yaptığı işleri, yöneticileri ve görüşeceğiniz kişilerle ilgili bilgi edinmekte fayda var. Eğer mülakatınıza girecek kişiden haberdar iseniz Linkledin üzerinden araştırma yapabilirseniz belki ortak alanlardan tanışıklıklara denk gelirseniz görüşme sırasında konu açılırsa fikir sahibi olmuş olursunuz böylece sizin için artı yönde bir ilerleme kaydedebilirsiniz.

7. Görüşeceğiniz Kişileri Ve Şirketi Araştırın

8. İşe Yönelik Cevaplar Verin

İş görüşmesi sırasında yapılan en büyük hatalardan biri iş çalışmalarınızdan veya pozisyonunuzla ile ilgili konuşmayı az tutarak kendinize yönelik cevaplar vermektir. Bir an görüşmede olduğunuzu unutup kişisel olarak kendinizi övmek yapılan en büyük hatadır. Görüşme esnasında iş hakkında daha çok konuşmalı deneyimlerinizden şirkete ve pozisyona katabileceklerinizden bahsetmeniz gerekir. Pozisyon dışında ki kişisel konulara değinmemeye dikkat edin.

9. İyi Bir Dinleyici Olun Ve Cevap Vermeden Önce Düşünün

İyi bir dinleyici olmak sadece iş görüşmesi sırasında değil hayatımızın her anında olması gerekir. Tabi ki görüşme esnasında da buna çok dikkat etmemiz gerekir. Konuşma sırasında karşımızdaki kişinin sözünü kesmemeli, o konuşurken siz başka bir şeyle ilgilenmemeli dikkatinizi tamamen vermeniz ilk izleniminiz için de önemlidir. Size yöneltilen soruya hemen cevap vermeyin önce kendi içinizde ölçün, biçin ondan sonra mantıklı bir şekilde karşı tarafa cevabınızı iletin. Bu iş vereniniz açısından acele etmeden cevap vermediğinizi ve soru üzerinde düşündüğünüz ifade eder.

10. Soru Sorun

Mülakat sırasında siz de iş vereninize sorular sorabilirsiniz. Bu sorular tabi ki ne kadar maaş alacağım diye bir soru tarzı elbette değil. Daha makul sorular sorabilirsiniz. Örneğin çocuğu insan mülakattan sonra ki aşamada ne olucağını merak ettiği halde  sormaya çekinebiliyor. Siz bu merakınızı gidermek için iş vereninize mülakat sonrası aşamalarda neler olabileceğini sorabilirsiniz.

10. Soru Sorun


Didem

Yazar: Didem Ok