Genel

Öğrenciyken Yurt Dışına Çıkmak İçin 10 Etkili Yol

May 08, 2021

Her öğrenci hayatının en az bir döneminde yurt dışına çıkmak ve yeni kültürler tanımayı istemiştir. Öğrenciyken yurt dışına çıkmak konfor alanımızdan çıkmamızı sağlayarak bizi güçlendirmekle beraber hem İngilizcemizi geliştirmemizi hem de unutulmaz anılar biriktirmemizi sağlar. Yurt dışına çıkmanın gerek dil eğitimini pekiştirmek, gerekse yeni kültürleri tanımak için önemli bir nokta olduğu kanısındayız ve yurt dışına çıkmak istiyoruz ama öğrenciyken nasıl yurt dışına çıkabiliriz dediğinizi duyar gibiyiz.

Çoğumuz bazı yurt dışı programları hakkında az çok bilgiye sahip olsak da aslında faydalanabilecek birçok alternatif var. Yurt dışına çıkmak için bu yollardan birini kullanarak gönüllülük yapabilir, çalışabilir veya yurt dışı eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Sizler için özellikle üniversite eğitimi alırken yurt dışına çıkmak için değerlendirebileceğiniz 10 yolu bir araya getirdik. Katılım şartları ve başvuru süreci gibi aklınıza takılabilecek bazı soruları cevapladık.

1.Work and Travel

Work and Travel, üniversite öğrencilerinin Amerika’da 3 aylık yaz tatili boyunca hem gezebilecekleri hem de çalışıp para kazanabilecekleri bir değişim programıdır. Work and Travel programı kapsamında Amerika’da çalışma deneyimi elde etme, İngilizcenizi geliştirme ve yeni bir kültürü tanıma fırsatı yakalayacaksınız.

1.1.Work and Travel Katılım Şartları Nelerdir?

Work and Travel programına katılabilmek için sağlamanız gereken bazı şartlar var.

 • 18-26 yaş aralığında olmak,
 • Bir üniversitede örgün eğitim alıyor olmak,
 • En az 2.00 genel not ortalamasına sahip olmak,
 • En az orta seviye İngilizce biliyor olmak.

1.2.Work and Travel Başvuru Süreci

Bu keyifli süreç size yol gösterecek bir Work and Travel şirketi araştırmakla başlıyor. Şirketinize karar verdikten sonra belli bir ücret karşılığında kayıt işlemlerinize başlıyorsunuz. Daha sonrasında sizden beklenen belgelerle birlikte özgeçmişinizi hazırlamanız gerekiyor. Danışmanlık alınan şirket tarafından size bazı işler önerilecektir. Size uygun olacak işi seçtikten sonra gerekli başvurular yapılır ve iş sahibiyle mülakat süreci başlar. Work and Travel mülakatlarında iş sahibi sizi tanımaya ve pozisyona olan uygunluğunuzu anlamaya yönelik sorular sormaktadır. Her şey yolunda gitmişse vize işlemlerinizi hallettikten sonra geriye yalnızca uçak biletini almak ve bu harika maceraya atılmak kalıyor.

1.3.Work and Travel’da Yapılabilecek İşler

Katılım şartlarından ve başvuru sürecinden bahsettik. Peki ya iş seçimi? Work and Travel ile yapabileceğiniz işlerin aslında İngilizce seviyenizle bağlantısı olduğunu söyleyebiliriz. Program kapsamında başvurabileceğiniz işler; oda temizliği, garsonluk, can kurtaranlık, kasiyerlik, satış elemanlığı gibi çeşitli seçeneklerden oluşmaktadır. Size uygun olan işi seçerken İngilizce yeterliliğinize ve eyalet seçiminize dikkat etmenizi öneririz.

2.Erasmus+

Erasmus+, Avrupa Birliği tarafından oluşturulan; eğitim, gençlik ve spor gibi faaliyetleri destekleyen bir hibe programıdır. Ulusal Ajans’ın da belirttiği gibi Erasmus+, yurtdışında eğitim, öğretim, profesyonel gelişim, staj, yaygın öğrenme temelli gençlik aktivitelerini sağlamakta ve gerekli organizasyonlarla iş birliği kurmaktadır. Eğitim alanlar, eğitim verenler, gençler/ gençlik çalışanları ve kurum/kuruluşlar olarak çeşitli alt başlıklardan oluşan program katılınabilecek birçok farklı projeyle karşımıza çıkıyor. Yurt dışına çıkışınız için önemli bir alternatif olan bu programla ilgili daha fazla detaydan bahsettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yazımız sizlere özellikle Erasmus+ Projeleri bulma konusunda yardımcı olacaktır.

2.1.Erasmus+ Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu sürece Ulusal Ajans’ın web sitesinden sizin için uygun olan projelerin takipçisi olarak başlamakla birlikte başvuru aşamasında ise CV ve motivasyon mektubunuzla süreci devam ettirebilirsiniz.

3.AGH (EVS)

Avrupa Gönüllülük Hizmeti (AGH), 17- 30 yaş aralığındaki gençlerin 2-12 aylık sürelerle Avrupa’da bir yandan gönüllülük yapmasını sağlayan, bir yandan da kendilerini ve yabancı dillerini geliştirmelerine imkan tanıyan bir programdır. Ulusal Ajans’ın sağlamakta olduğu bu proje sayesinde gençler gönüllülükleri boyunca yeme, içme, konaklama gibi ihtiyaçları karşılanarak yurt dışı deneyimi kazanma fırsatı yakalıyor. Yabancı dil ve üniversite eğitimi gibi şartlar aranmayan bu programa başvurabilmek için 17-30 yaş aralığında olmanız yeterli. Projeyi tamamladıktan sonra Youthpass sertifikası alacağınızı da belirtmeliyiz.

3.1.AGH Projeleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu projeler gönüllülük esaslı olup dezavantajlı gruplara yardımcı olmaktan çevresel sorunlara yönelik aktiviteler yapmaya kadar pek çok alternatif sunmaktadır.

3.2.AGH Başvuru Süreci

Bir gönüllülük fırsatı yakalamak için Avrupa Gönüllülük Hizmeti’nin web sitesinden aldığımız bilgilere göre https://europa.eu/youth/volunteering/organisations_en internet sitesinden kendinize uygun bir proje seçmeye başlayabilirsiniz. Yer almak istediğiniz projeyi seçtikten sonra neden orada olmak istediğinizi anlattığınız İngilizce motivasyon mektubunuz ve Europass CV’nizle başvurunuzu herhangi bir ücret ödemeden yapabilirsiniz.

4.AIESEC

AIESEC, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkmış, dünya barışına katkı sağlamayı amaç edinen bir sivil toplum kuruluşudur. Öğrencilere ve yeni mezunlara kendini geliştirme ve yurt dışını deneyimleme fırsatı sunmaktadır. AIESEC, sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra yurt dışında staj deneyimi kazanma fırsatı da sunuluyor.

4.1.AIESEC Projeleri Nelerdir?

AIESEC programlarını incelediğimizde 4 kategoriye ayrıldığını görüyoruz. Global Volunteer, Global Teacher, Global Talent, Global Host gibi programlarla gençlere çeşitli fırsatlar sunuyor. Global Volunteer ile küresel hedeflere katkı sağlayabilir, Global Teacher ile öğretmenlik bölümünde okuyan öğrenciler veya yeni mezunlar olarak deneyim kazanabilir, Global Talent ile yurtdışında profesyonel bir staj deneyimi kazanabilir, Global Host ile ise yurtdışından gelen öğrencilerin konaklamalarına ve Türkiye’yi tanımalarına yardımcı olabilirsiniz. Bütün bu programlarla kendinizi geliştirebilir ve kültürlerarası etkileşimi arttırabilirsiniz.

4.2.Kimler Katılabilir?

128’den fazla ülkede faaliyet gösteren AIESEC’in projelerine katılabilmek için 18-30 yaş aralığında olmanız gerekiyor.

5.Interrail

Bir bilet alıp Avrupa’da istediğiniz yerleri gezmeye ne derdiniz? Interrail Pass, gezginlere ekonomik bir şekilde Avrupa’yı gezme fırsatı tanıyan bir bilet türüdür. Bu bilet istediğiniz yerde ve zamanda yolculuk yapmanıza olanak sağlar. Yaklaşık 30 Avrupa ülkesini gezme imkanı veren Interrail, 28 yaş altına indirim sağlıyor. Çeşitli süre seçeneği bulunan bilet türlerinden kendinize uygun olanı seçip bu deneyime bir şans verebilirsiniz.

5.1.Interrail Bileti Nereden Alınır?

Interrail biletlerini TCDD’nin veya Interrail‘in resmi internet sitesi üzerinden alabileceğiniz gibi, yetkili turizm acentelerinden de temin edebilirsiniz.

6.Workaway

Yurt dışında gönüllü olarak çalışıp karşılığındaysa ev sahibi tarafından konaklama, yeme içme gibi ihtiyaçlarınızın karşılandığı Workaway platformu sayesinde yerel kültürü tanıma imkanı bulabilirsiniz. Workaway’in resmi internet sitesinden profilinizi oluşturup projeleri inceleyebilir, ev sahibi olmak isteyen insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Bu platforma üye olabilmek için yıllık olarak ödemeniz gereken bir ücret olduğunu da belirtmeliyiz.

6.1.Workaway ile Yapılabilecek İşler

Yapabileceğiniz işler ev sahiplerinin ihtiyaçlarına göre değişiyor. Çocuk bakıcılığı, bahçıvanlık, hayvan bakımı, yabancı dil öğretme gibi işleri internet sitesinden inceleyebilirsiniz. Yurt dışında yaşayabileceğiniz bu harika deneyim karşılığında bu tarz işlerle gideceğiniz yerdeki ev sahibinize yardımcı olabilirsiniz. Seçeceğiniz ilandaki ev sahibiyle işin detaylarını platform üzerinden konuşabilirsiniz.

7.Interbus

Interbus, kısa bir süreç içinde pek çok ülkeyi ve şehri otobüsle gezebileceğiniz bir programdır. 18-38 yaş aralığındaki insanların katılabildiği bir program olsa 18 yaş altı ve 38 yaş üstü için de %5’lik bir kontenjan açılmaktadır. Otobüs turuyla kısa sürede bu kadar ülke gezerken 2 günde 1 olacak şekilde konaklamalarla yolcuların dinlenmeleri ve kişisel ihtiyaçlarını karşılamaları için zaman da tanınıyor. İspanya, Hollanda, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkelerini Interbus ile gezebilir, harika anılar biriktirebilirsiniz.

7.1.Interbus Başvuru Süreci

Interbus’a resmi web sitesi üzerinden başvuru yaptıktan sonra seçilmeniz halinde yetkililer tarafından sizlere ulaşılıyor ve vize işlemleriniz gibi detaylar konusunda sizleri bilgilendiriyorlar.

8.Work and Holiday

Work and Holiday, üniversite öğrencilerine ve mezunlarına 1 yıl boyunca Avustralya’da çalışma, dil öğrenme, tatil yapma gibi fırsatlar sunan bir programdır. Program kapsamında Türkiye’den Avustralya’ya gönderilecek kişi sayısı her sene 100 kişi olarak sınırlıdır. Program sayesinde Çalışma ve Tatil vizesinden 12 ay boyunca yararlanabiliyorsunuz. Avustralya’da maksimum 4 aya kadar herhangi bir eğitime katılma hakkıyla birlikte, bir işverende en fazla 6 ay olmak şartıyla çalışma hakkınız olmaktadır.

8.1.Work and Holiday Katılım Şartları

Work and Holiday programına başvurabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır.

 • 18-30 yaşları arasında olmak,
 • IELTS sınavından en az 4.5 almak,
 • Üniversitede öğrenci veya mezun olmak,
 • Banka hesabında en az 7000 AUD’na sahip olmak

9.Helpx

Helpx, gönüllü çalışma karşılığında ev sahipleri tarafından konaklama ve yeme içme masraflarınızın karşılandığı bir sisteme hizmet ediyor. Helpx’in kendi internet sitesinden üye olabilir ve ilanları inceleyebilirsiniz. Size uygun ilanı bulduktan sonra siteye belli bir ücret ödeyerek ev sahibinizle ilgili daha çok detaya ulaşabilir, daha iyi bir iletişim kurabilirsiniz.

9.1.Helpx ile Yapılabilecek işler

Helpx aracılığıyla yapabileceğiniz işler tarım / bahçe işlerine yardımcı olmak, İngilizce öğretmek, hostellerde temizlikle ilgilenmek gibi çeşitli seçeneklerden oluşuyor.

10. AFS

Ülkemizde Türk Kültür Vakfı’nın yürüttüğü AFS, özellikle lise öğrencilerinin öğrenim hayatlarının bir dönemini farklı bir ülkede öğrenim görerek ve bir ailenin yanında konaklayarak geçirmelerini sağlayan bir öğrenci değişim programıdır.

10.1. Katılım Şartları

 • TC. Vatandaşı olmak,
 • MEB’e bağlı bir ortaöğretim kurumunda öğrenci olmak,
 • Son iki öğretim yılı boyunca 50 ve altı not getirmemiş olmak.

10.2. AFS Başvuru Süreci

Türk Kültür Vakfı’nın internet sitesinden başvuru yapabilir ve detayları öğrenebilirsiniz.

Sizlere öğrenciyken yurt dışına çıkmak için 10 etkili yolu derledik. Yukarıda bahsettiğimiz gibi çoğu program yeme içme, kalacağınız yer, vize almak gibi konularda sizlere yardımcı oluyor.  Bu programlar sayesinde, yurt dışına çıkmadan önceki siz ve çıktıktan sonraki siz arasındaki farkı görerek ne kadar kendinizi geliştirdiğinize şaşırabilirsiniz. Belki birden fazla ülke gezme fırsatı yakalayabileceğiniz, belki de ilk defa yurtdışına çıkış tecrübesi edinebileceğiniz bu programları inceleyebilir ve yolculuğunuzu planlamaya başlayabilirsiniz!


Dilanur

Yazar: Dilanur Koca