Eğitim

Ücretsiz Sertifika Alabileceğiniz Online Eğitim Programları

May 30, 2021

COVID-19 öncesinde de birçok kez örneğine rastladığımız sertifikalı eğitim programları, online sertifika dersleri COVID-19’un hayatımıza girişiyle daha fazla popülerlik kazandı. Önceden eğitim almak istediğimiz de online mı yüz yüze mi diye sorulsa çoğumuz yüz yüze eğitimi tercih ederdi eminim hala büyük çoğunluğumuz yüz yüze eğitimi tercih eder fakat bugün istesek de istemesek de hepimiz dijital yaşamı deneyimliyoruz. COVID-19 vakalarının artmaya başlamasıyla birlikte normal hayata eğitime ara verilmesi sebebiyle online eğitim platformları eğitime destek olmak amacıyla ücretsiz kurs ve eğitim sundular. Ücretsiz online sertifika programları 2020 yılında sayıca fazla iken 2021 de bu ücretsiz kurslara ulaşmak zorlaşmıştır. Bugün artık dijital hayat bizim normalimiz haline geldiği için bu ücretsiz eğitimlerin sayısı bir sene önceki kadar fazla değil. Bu yazımda ücretsiz sertifikalı eğitim platformlarından ve ücretsiz sertifikalı eğitimlerden bahsedeceğim. Nereden ücretsiz sertifika kursu bulabilirim; ne zamana kadar bu kurslar ücretsiz olarak ulaşabileceğim ve bu online kurslar ne işe yarar nerelerde kullanabilirim diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Online Sertifikalı Eğitim ve Ücretsiz Eğitim Programları Nedir?

Online sertifikalı eğitimler ve ücretsiz eğitim programları kişilerin mesleki ya da kişisel ilgi alanları üzerinde uzaktan eğitim alabilmeleri için oluşturulmuş; çoğunlukla bu amaca hizmet eden platformlardan ulaşabileceğiniz eğitimlerdir. Kişisel gelişime odaklanan birçok kişinin odak konusu olan sertifikalı kurslar aynı zamanda insan kaynakları tarafından da seviliyor. Dünyaca bilinmiş birçok üniversite verdikleri eğitimi herkese ulaşabilir kılmak adına online eğitim programları oluşturmuşlardır. Bu online eğitimlerin ders planı önceden hazır olur ve kişinin kendi öğrenme hızına göre ilerlemesine uygundur. Çoğunlukla okula ya da akademiye vakit ayıramayan ya da ek olarak uzmanlık kazanmak isteyen kişiler tercih eder çünkü üniversite ya da herhangi bir okula göre kısa sürede uzmanlaşma teklif eder. Birçok platform başarıyı bölüm sonu ya da eğitim sonu değerlendirme ve kursta ilerleme yüzdeniz ile ölçer. Bu eğitim programlarının en büyük tercih edilme sebebi sertifika alabiliyor olmanızdır. Sertifikalı kurslar ile kendiniz ve kişisel gelişim için yeni bir mesleki alanda başlangıç yapabilirsiniz. Aldığınız online eğitimler yeni mesleğiniz bile olabilir. Eğitim sonunda eğer başarı ölçütüne ulaşmış iseniz size sertifika verir, burada önemli nokta aldığınız sertifikanın güvenilirliğidir.

Online  Sertifikalı Eğitim Programları Ne işe yarar?

Konu bakımından online eğitim programları ve sertifikalı kurslar çok geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Daha önce çoğunlukla hobi ya da boş zamanlarda ek öğrenme seçeneği olarak görülürken bugün pandemiden dolayı eğitimin tamamen dijitalleşmesi sürecine girilmesi ile hayatımızın büyük bir parçası haline gelmeye başlamıştır. Üniversite öğrencisi iseniz online eğitimler okuduğunuz bölüme katkı sağlayabilir, kendinize yan bir alan oluşturabilirsiniz. Ayrıca eğitiminiz devam ediyor ama siz staj yapmak istiyorsanız aldığınız sertifika yetenek ve yetkinliklerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır ve CVnize ekleyebilirsiniz. Alanınızda daha da uzmanlaşmak istiyorsanız daha farklı konuları öğrenip ustalaşabilirsiniz. Mesleğiniz ya da bölümünüz ilgi duyduğunuz alandan farklı ve bırakıp en baştan başlama seçeneği size uzak ise online eğitim programları sizin için güzel bir başlangıç noktası olabilir.

Online Sertifikalı Eğitim Programları konusunda dikkat edilmesi gereken nokta!

Sertifikanın aldığınız eğitimi desteklemesi ve güven vermesi önemlidir, günümüzde online eğitim programlarının ve bu online eğitim programlarından elde edilen kazancın artması  ile güvenilirlik konusu tartışmalı hale gelmiştir. Birçok kişi ve platform etik kurallarını ihlal etmektedir.

online eğitim programları

Ücretsiz ulaşabileceğiniz sertifikalı eğitim programları

Yukarıda online eğitim programlarının ne olduğundan ne işe yaradığından bahsettim. Şimdi bu online sertifikalı eğitimlere ulaşabileceğiniz bazı platformlardan ve sundukları derslerden bahsecedeğim. Bu ücretsiz eğitim programları:

 1. Coursera
 2. Google Dijital Atölye
 3. UN learning

Coursera

Coursera, Stanford Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri profesörleri tarafından kurulmuş, çeşitli alanlarda ve konularda kitlesel çevrimiçi açık ders ya da herkes tarafından yararlanılabilecek, ücretsiz çevrimiçi eğitim veren bir sosyal girişimcilik kuruluşudur. Buradaki online kurslar çoğunlukla İngilizcedir fakat farklı dil seçenekleri de mevcut, ücretli ve ücretsiz olarak sağlık, eğitim, yazılım gibi birçok alanda eğitime ulaşabilirsiniz. Coursera dünyanın birçok farklı yerinden üniversitelerde eğitim veren akademisyenlerden en iyi online sertifika programlarını size sunar. Ücretsiz olarak ulaşabilmeniz için 2 seçeneğiniz var bunlardan ilki; zaten hali hazırda ücretsiz olan sertifikalı eğitimlere başvurmak diğeri ise finansal destek seçeneği (Financial aid available ) olanlara başvurmaktır. Ülkemizde Beylikdüzü Belediyesi sayesinde COURSERA kullanımı artmıştır. Geçtiğimiz aylarda Coursera Beylikdüzü projesi ile birçok kişi ücretsiz olarak ilgi duydukları alanlarda sertifikalı eğitime erişme şansı elde etti.  Coursera Beylikdüzü ile aynı zamanda Beylikdüzü Belediyesi sertifika alan gençlere de iş ve staj bulma konusunda yardım etti. Şu anda Coursera’da ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz eğitim programlarını zaman ve konularına göre aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

*Unutmayın ki bu eğitim programları haziran sonuna kadar ücretsiz ulaşıma açıktır ve her hesap bir derse kaydolabilir.

COURSERA online sertifikalı kursları

Teknoloji

Kodlamaya giriş, başlangıç seviyesi kodlama üzerine ücretsiz sertifika alabileceğiniz bir online kurs Ayrıca bu konuyla alakalı yazımı ziyaret etmeniz de sizi yardımcı olacaktır, POPÜLER OLAN KODLAMA DİLLERİ

 Dünya’nın en büyük  ve başarılı şirketlerinden biri olan Amazon sistemleri hakkında bilgi edinmeniz, Amazon’a yapacağınız iş başvurusunda sizi bir adım öne çıkarabilir.

Kişisel Gelişim, Sağlık, Psikoloji
 • De-Mystifying Mindfulness – Leiden University                                                         

Mindfulness / Farkındalık eğitimleri son yıllarda en çok tercih edilen eğitimlerden birisi, eğer ilgi duyuyorsanız sizin için güzel bir başlangıç olabilir. Gelecekte aldığınız sertifikayı mesleğe çevirebilirsiniz.

Psikoloji alanına ve özellikle organizasyonlarda ve insan kaynakları alanında sıkça rastlanan Pozitif Psikoloji’ye ilgi duyuyor iseniz bu kurs tam size göre.

 • Psychological First AidJohns Hopkins University                                                                   

Psikolojik rahatsızlığı olan kişilere ve psikolojik problemlere nasıl yaklaşmamız soru işareti iken kişisel gelişim açısından hayatınızda kesinlikle kullanacağınız bir eğitim.

Kariyer ve İş Hayatı

İngilizce CV hazırlamak istiyorsanız ya da yurt dışına iş başvurusu yapacaksanız sizin için yararlı olacak bir eğitim

Takım oyuncusu olmanız işe alımda insan kaynaklarının en çok arağı yetkinliklerinden biri iken neden bu konuda kendinizi geliştirmeyesiniz!

İster kendi işinizin başında isterseniz bir organizasyon bünyesinde olun kişisel markalaşma sizi her zaman öne çıkaracaktır.

 
Dil

Çince öğrenmeye başlayıp ücretsiz sertifika alabilirsiniz.

Hem İngilizce yazı yazmada kendinizi geliştirebileceğiniz hem de roman yazma konusunda gelişebileceğiniz bir eğitim.

Sanat

Google Dijital Atölye

Google Dijital Atölye, dijital dünyaya herkesin atılabilmesi için Google Türkiye tarafından oluşturulmuş bir online eğitim programı projesidir. Google hesabınız ile giriş yaparak eğitime ulaşabilirsiniz, tamamlayarak ücretsiz sertifikanızı alabilirsiniz. Google Dijital Atölye İşkur, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve TOBB tarafından desteklenmektedir. Herkes bu program sayesinde her yaştan insan dijital pazarlama konusunda uzmanlaşabilir bu alanda ilerlemek istiyorsanız, dijital pazarlama stajı yapmak istiyorsanız veya kendi işletmenizi ve işinizi geliştirmek istiyorsanız sizin için yararlı olacağını söylüyorum. Ayrıca kodlama ve makine öğrenimi gibi günümüzde çok aranan yetkinlikler konusunda da eğitim programlarına ulaşabilirsiniz. Google Dijital Atölye’de yaklaşık 25 tane ücretsiz eğitim programı yer almaktadır. Her kurs farlı sayıda modülden oluşmaktadır ve kurstaki başarı ölçütünüz modül sonunda sorulan sorular ile ölçülmektedir. Google Dijital Atölye’de yer alan  ücretsiz online eğitimler:

 • Dijital Pazarlamanın Temelleri
 • Online bir işletmeniz olsun
 • Müşterilerinizin Sizi İnternette bulabileceğinden Emin olun
 • Bir işlemeyi online reklamda tanıtın
 • Bir işletmeyi yurtdışına açın
 • Müşterilerle mobil ortamda iletişim kurun
 • Bir işletmeyi içerikle tanıtın
 • Müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve online ihtiyaçlarını tanıyın
 • Kendinizi tanıtarak özgüveninizi inşa edin
 • Bir sonraki iş fırsatını kaçırmayın
 • Kodlamanın Temellerini anlayın
 • İş yerinizde üretkenliği arttırın
 • Makine öğreniminin temellerini anlayın
 • İşletmenizin online güvenliğini arttırın
 • Dijital Dengeye Giriş
 • Dijital Güvenliğe Giriş
 • Etkili bir şekilde network oluşturun
 • İşletme İletişimi
 • Topluluk önünde konuşma
 • Hikaye ve
 • Google Ads (ağ arama, görüntülü reklam ağı, performans ölçme, video)
 • Alışveriş Reklamları

Bu linkten tüm eğitimlere ulaşabilir ve öğrenmeye başlayabilirsiniz. (https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye/courses)

online eğitim programları

UN Ücretsiz Eğitim Programları ve Platformları

Avrupa Birliği tarafından kurulan öğrenme programlarına ve eğitimlerine ulaşabileceğiniz platformlar küresel problemler konusunda bilgi edinip farkındalık kazanmanıza yardımcı olacak eğitimlerdir.  Bu eğitimlere UNITAR ve UNCClearn platformlarından ulaşabilirsiniz. Genelde buradaki eğitim programlarının küresel kalkınma hedeflerinde yer alan konular üzerine bilgileneceğiniz eğitimlerdir. UNITAR, Avrupa Birliğinin birçok konuda eğitim programı sunduğu platformdur. UNCClearn ise özellikle iklim hareketi ve iklim değişikliği konularına odaklanan eğitim programlarına yer verir. Eğitimler çoğunlukla İngilizce olsa da farklı dillerde de eğitimler vardır. Bu platformlardan küresel sosyal ve kültürel konular hakkında eğitim alırken aynı zamanda bu konularda Avrupa Birliği onaylı ücretsiz sertifika alabilirsiniz.

UNITAR ücretsiz sertifikalı eğitimler:

 • Gender Matters; cinsiyet nedir, cinsiyet terminolojisinin değişimine, savaş sonrası durumun kadın ve erkek üzerine etkilerine yer verir.
 • ENVIRONMENT, NATURAL RESOURCES AND UN PEACEKEEPING OPERATIONS: RESTORING GOVERNANCE OF NATURAL RESOURCES; Dünya nüfusunun %20’sinden fazlası şu anda çatışmadan etkilenen bölgelerde ve kırılgan Devletlerde yaşıyor. Bu yerlerin çoğunda, doğal kaynaklar ve yönetimleri hem çatışmada hem de kırılganlıkta önemli bir olumsuz rol oynamaktadır. Bu eğitimin amacı barışı koruma personeli ile barışı koruma görevlerinin uygulanmasının planlanması, hazırlanması ve izlenmesi üzerinde çalışanlar arasında doğal kaynaklar, çatışma, barışı koruma ve barış inşası arasındaki bağlantılar hakkında farkındalık yaratmaktır.

UNCClearning ücretsiz eğitim programları:

 • Green Fiscal Policy; Bu ders, katılımcıları yeşil ekonomiye geçiş için politika yapıcıların kullanabileceği maliye politikası araçları ve reform stratejileri ile tanıştırmaktadır
 • Climate Policy and Public Finance; Bu ders, iklim politikası ve kamu maliyesi arasındaki bağlantıların anlaşılmasını amaçlamaktadır ve hükümet yetkilileri için özel öneriler içermektedir.

Eylül

Yazar: Eylül Aslan