Eğitim

10 Adımda Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak Çok Kolay!

May 08, 2021

Kişiyi başarıya götüren yoldaki ilk adım düzenli kitap okuma alışkanlığını kazanmasıdır. Bu nedenle, kitap okumaya ne kadar erken başlarsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Kitap okumak birçok kişi tarafından zaman kaybı ya da sıkıcı olarak algılanabilir. Oysa bu yanlış algıyı değiştirmek tamamen sizin elinizdedir. Öncelikle kitap okumayı sadece boş zamanınızı değerlendirmek amacıyla yaptığınız bir hobi olarak düşünmekten vazgeçmek gerekir. Gün içinde kitap okumak için belirli bir zamanı ayırması gereken sizlersiniz. Unutmayın, hayal dünyanıza açılan kapının anahtarı kitaplardan geçer, ve bu yola 10 adımda kitap okuma alışkanlığı kazanarak girmeniz çok kolay.

 

Kitap Okumak Neden Önemlidir?

Kitap okumak insanın kendini geliştirmesinde çok önemli bir rol oynar. Yüzyıllar boyunca insanlar yeni bilgiler öğrenerek kendilerini geliştirmek amacıyla durmadan ve farklı alanlarda kitap okumuşlardır. Böylece kendimizi geliştirmek amacıyla kitap okuma alışkanlığı nesilden nesile geçerek günümüze kadar gelmiştir.

Ne kadar fazla kitap okursanız, kelime dağarcığınız da  bir o kadar gelişir. Kelime dağarcığınız geliştikçe dile hakimiyetiniz de artacak ve sonuç olarak kendinizi çok daha rahat ve anlaşılır bir şekilde ifade edebilecek,  insan ilişkileriniz de daha güçlenecektir.

Kitap okumak karşınızdaki kişilerle daha kolay empati kurabilmenizi de sağlayacaktır. Empati yeteneğinizin artması da insan ilişkilerinizi olumlu yönden etkileyecektir. Okuduğunuz kitapların sayısı arttıkça ve kitaplardan edindiğiniz bilgiler biriktikçe olaylara bakış açınızın da değiştiğini, artık olaylara ve çevrenize daha geniş bir pencereden bakıp, daha detaylı inceleyebildiğinizi de fark edeceksiniz.

Ulu Önder Atatürk’ün İzinden Gidelim!

Atatürk hayatı boyunca okumaya ve eğitime çok önem vermiş ve Türk halkının daha iyi bir eğitim alması için uğraşmıştır. Atatürk’ün yazdığı veya yazılmasına yardım ettiği 12 kitap bulunmaktadır. Harp Akademisinden yeni mezun olduktan sonra, Suriye Cephesi’nde görev alırken gizli olarak kurduğu Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’nin eğitim kolu reisliğini üstlenmiştir. Çanakkale Savaşı sırasında Latin harflerinin şablonunu hazırlamıştır. Sivas Kongresi sırasında verdiği bir röportajında “Türk halkı iyi bir eğitim görmelidir. Eğitim, okul demektir. Türk halkının çok azı okur yazar, ancak yeniliklere isteklidir. Çocuklarının iyi bir eğitim almasını istemektedirler.” demiştir. Eskişehir Savaşı’nda uğranılan bozgundan sonra Yunanlılar Ankara’ya doğru yönelip Sevr Anlaşmasını imzalatmak isterken, Meclis üyeleri Meclis zarar görmesin diye Kayseri’ye doğru göç etmeye başlamıştır. Tam o zamanlarda Atatürk 6 gün süren Eğitim Kongresini düzenlemiş ve bu kongrede cumhuriyetin esasını oluşturacak temel eğitim ilkelerini belirlemiştir. Eğitimde yapılan değişiklikleri halka kendisi öğreterek Başöğretmen unvanını almıştır.

Atatürk, halkın kitap okuyarak sadece kendileri için değil vatanları ve evlatları için de hayırlı birer vatandaş olacaklarını şu sözleriyle belirtmiştir;

“Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi vs. okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.”

Kitap Okumaya Başlarken Neler Yapmalıyız?

Sizde gün içinde kitap okumaya vakit bulamıyorum ya da kitap okumak benim için tam bir işkence oluyor diyorsanız, aşağıya göz atmanızı tavsiye ederim. Bu 10 adım sayesinde artık kitap okumaktan zevk alacaksınız. Haydi gelin sırayla maddeleri uygulamaya başlayalım.

  • İlginizi Çeken Konuyu Belirleyin 

İlgini çeken konu

İlk olarak, okumak istediğiniz tarzı belirleyin ve belirlediğiniz tarza göre kitap alışverişinizi yapın. Mesela izlerken keyif aldığınız film türlerine göre hareket edebilirsiniz. Ya da anime izlemeyi seviyorsanız manga okumak da sizin için bir o kadar zevkli olur. İlginizi çekmeyen bir konu hakkında kitap almanız demek kitap okurken sıkılmanız demektir. Sıkıldığınız bir aktiviteyi yapmak istemeyeceğinizden kitap okuma alışkanlığı kazanamazsınız.

  • İnce Kitaplarla Başlayın

ince kitap seçin

En baştan Dostoyevski’nin Suç ve Cezası ya da Alexandre Dumas’ın Üç Silahşörler kitapları gibi kalın kitaplar seçerseniz, kitap okumamak için bahaneler üretmeye başlayabilirsiniz. Kitap okumayı çok sevenlerin gözünde bile bazen kalın kitaplar korkutucu olabilir. Bu yüzden kitap okumaya yeni başlayan kişiler, öncelikle ince kitaplar seçerlerse daha iyi olur. Böylelikle okudukları kitaptan sıkılmazlar. Eğer konuları ilginizi çekerse Sun Tzu’nun Savaş Sanatı ya da Stefan Zweig’den Olağanüstü Bir Gece veya Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu kitaplarını sizlere önerebilirim. Bu kitaplar maksimum 130 sayfa uzunluğunda olduklarından oldukça kolay okunuyorlar.

  • Belirli Okuma Süresi

belirli okuma süresi

Okul, iş, ödevler derken okumaya vaktim yok diyerek kitap okumaktan kaçmayın. Gün içinde kitap okumaya vakit bulamıyorsanız yatmadan hemen önce okuyabilirsiniz. Alışma sürecinin başında günlük 20 dakikanınız okumaya ayırmanız başlangıç için yeterli olacaktır. Bu 20 dakika boyunca sadece kitap okumaya odaklanın. Telefonunuzun yanınızda olmaması sizin için çok daha iyi olur böylelikle gelen bildirimler dikkatinizi dağıtmaz. Okuma alışkanlığı kazandıkça günlük okuma sürenizi arttırmaya başlayın.

  • Başladığın Kitabı Bitirmek Zorunda Değilsin

başladığın kitabı bitirmek zorunda değilsin

Kitap alacağınız zaman sırf o dönemde popüler bir kitap diye almayın. Herkesin sevdiği, ballandıra ballandıra anlattığı kitap size ilgi çekici gelmeyebilir aksine eziyet çektirebilir. Ya da bir kitabı özetine bakarak aldıysanız ama kitabın ortalarında sıkıcı olmaya başladıysa da kitabı okumayı bırakın. Aldığınız her kitabı sonuna kadar okumak zorunda değilsiniz. Size eziyet çektiren kitabı okumaya çalışmaya devam ederseniz okuma alışkanlığı kazanamazsınız.

  • Çantanızda Kitap Bulundurun

çantanızda kitap bulundurun

Okula, işe giderken çoğumuz toplu taşıma aracı kullanıyoruz ve bu sırada geçmek bilmeyen bir boş zamanımız oluyor. Bu boş zamanı yanımızda taşıdığımız kitabı okuyarak değerlendirebiliriz. İlla çantanızda kitap olmasına da gerek yok bir dergide taşıyabilirsiniz. Ya da telefonunuzda online kitap okuma uygulamaları bulundurabilirsiniz. Yolculuk sırasında geçen sürenizi bir şeyler okuyarak geçirmeye başladığınızda yolun nasıl geçtiğinizi anlamayacaksınız bile.

  • Aylık/Yıllık Kitap Listesi Oluşturmak

kitap listesi

İsterseniz okumak istediğiniz kitapları, isterseniz de o ay/yıl okuduğunuz kitapların isminin bulunduğu bir liste hazırlayabilirsiniz. İsterseniz okuduğunuz kitapların isimlerinin yanlarına sizi en çok etkileyen olayı yada kişiyi de not alabilirsiniz. Sizi teşvik etmesi için çok hoş desenli okuduğunuz/okuyacağınız kitapları yazabileceğiniz defterleri alabilirsiniz. Normal bir deftere yada telefonunuza bile not alabilirsiniz. Bu listeyi düzenli olarak tutarsanız bir sene içinde okuduğunuz kitap sayısını görmek sizi oldukça mutlu edecektir.

  • Rahat Okuma Ortamı

rahat okuma ortamı

Tabi ki her yerde kitap okuyabilirsiniz ama evde kitap okuduğunuz zaman size özel bir köşenin olması sizi daha çok teşvik eder. Kitap okumaya yeni başlayanların kitap okuma köşesi olması önemlidir. Dikkatinizi dağıtacak eşyaları bulundurmamaya özen gösterin. Kitap okuduğunuz sürede yanınızda bir kahve yada çay olması sizi daha huzurlu hissettirebilir. İsterseniz arkada kısık seste odaklanmanıza yardımcı olabilecek bir şarkı açabilirsiniz.

  • Bahane Üretmeyin

bahane üretmeyin

Bugün çok yorgunum, çok ödevim var ya da işim var diyerek kitap okumamazlık yapmayın. Kitap okumaya ayıracağınız 20 dakika sizin zihninizi dinlendirip daha dinç hissetmenizi sağlar. Okuduğunuz her bir sayfa hatta her bir satır size yeni bir bilgi vermektedir. Gün içinde kitap okumamak için bahane üretmektense kitap okuyacak fırsat oluşturmaya çalışın.

  • Kitap Paylaşımı

kitap paylaşımı

 

İlgi alanlarınızın ortak olduğu ya da fikir ve düşüncelerini sevdiğiniz bir tanıdığınızla kitap değiş tokuşu yapabilirsiniz. Değiştirdiğiniz kitapları okuduktan sonra bu kitaplar üstüne sohbet edip fikirlerinizi belirtin. Bu sayede belki de beğenmem diye düşündüğünüz bir tarzı beğenirsiniz.

  • Her Ay’a Özel Yazar Belirleyin

her aya özel yazar

Okuma alışkanlığını edindikten bir süre sonra ilgi alanınız dışında olan bir yazarın kitabını okumayı deneyin. Her ay için özel bir yazar belirlediğinizde farklı bir pencereden bakmaya başlar ve başka konular hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Bu sayede ilerleyen zamanlarda fark edeceksiniz ki insan iletişiminiz daha güçlü bir hal almış olacaktır.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanıza Yardımcı Olacak Uygulamalar

Moon+Reader: moon+reader Sadece android kullanıcılarının yararlanabileceği bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde hem kitap satın alabilirsiniz hem de cihazınızda bulunan e-kitapları bu uygulamaya aktarabilirsiniz. Okumak istediğiniz kitabın yazı stilini, boyutunu ve sayfa görüntüsünü istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ayrıca uzun süre uygulamadan kitap okuduysanız, size gözlerinizi dinlendirmeniz için uyarıda da bulunmaktadır.

 

Storytel:  Araba sürerken, kalabalık bir metrobüs/minibüsle yolculuk yapıyorken veya koşuya çıktığınız zamanlarda istediğiniz kitabı dinlemeye ne dersiniz? Bu uygulama güncel kitaplardan, akademik kitaplara kadar aklınıza gelebilecek her konu hakkında kitaba ulaşmanızı sağlıyor. Eğer internetsiz dinlemek isterseniz tek yapmanız gereken istediğiniz kitabı indirmek.

 

 

Bluefire:  Bu uygulama ile metin üzerinde önemli gördüğünüz kısımlara notlar yazabilir ya da altını çizebilirsiniz. Gözünüzü yormaması için gece modu seçenekleri sunarken yazı boyutunu da değiştirebilirsiniz.

 

 

 

1000Kitap: Okuduğunuz, almayı düşündüğünüz ya da yarım bıraktığınız kitapları kaydedebilirsiniz. Kitaplardan alıntı yapabilmenizi, kitaplara oy verip yorum yapabilmenizi sağlayan ve kitap arkadaşı edinebileceğiniz bir sitedir.

 

 

 

 

Eğer bu yazıdan memnun kaldıysanız, üniversite öğrencilerinin mezun olmadan önce mutlaka okuması gereken kitaplar yazımıza da göz atabilirsiniz: https://kitapify.com/okumalar/universite-bitmeden-okunmasi-gereken-10-kitap/


Yasemin

Yazar: Yasemin Ak