Okumalar

İngilizce Sınavlar İçin Okuyabileceğiniz 5 İngilizce Kitap

November 11, 2020

Hangi dil sınavına hazırlanırsanız hazırlanın okuma kısmı hep karşınıza çıkacaktır. İngilizce sınavlar için de ‘reading’ puan açısından oldukça büyük önem taşıyor. Okuma kısmı için çalışmaksa gramer çalışmak gibi kolay olmuyor maalesef. Okumayı ve sınavlara hazırlanmayı daha eğlenceli bir hale getirmek, testlerdeki hızınızı arttırmak ve yeni kelimeler öğrenmek için edebiyattan bol bol faydalanabilirsiniz. Edebiyat deyince gözünüz korkmasın, her şair ve yazar Shakespeare gibi İngilizce parçalamıyor!

İşte karşınızda İngilizce sınavlara hazırlanırken işinize yarayacak olan 5 İngilizce kitap!

1. Animal Farm, George Orwell

Yetişkinler için bir fabl olduğundan dolayı oldukça rahat okuyabileceğiniz bir kitap. Günlük dilden diyalogları ve basit konuşmaları sayesinde birçok kalıbı öğrenebilirsiniz. Ayrıca özellikle politika eleştirisi olan bir kitap olduğu için topluma dair kelimeler de öğrenebilirsiniz.

2. The Little Prince, Antoine de Saint-Exupéry

The Little Prince

Çocuk kitabı mı, yetişkin kitabı mı tartışılır ama çok kolay okunduğu kesin! Çocuk dili sayesinde okumakta zorlanmayacağınız bu kitabın illa ki orijinal versiyonunu almanıza gerek yok. Birçok kitapevinde İngilizce seviyelere indirgenmiş halini bulup her seviye atladığınızı düşündüğünüzde tekrardan okuyup hem İngilizce’nizi hem de hayata bakış açınızı tazeleyebilirsiniz.

3. Frankenstein, Mary Shelley

En büyük klasiklerden biri olan Frankenstein, neredeyse tamamı mektuptan oluşan bir eser. Bu da İngilizce kalıplarını gramer videolarından değil de bir İngilizce eser üzerinden anlamanızı sağlayarak hem reading hem de speaking açısından yarar sağlayacaktır.

4. Songs of Innocence and of Experience, William Blake

Şiir kitabı olmasından korkmayın. Zaten romantizm akımı ile yazılmış olan şiirler bol bol doğa teması içerir hem de dili basit olur. YKY baskısı ise Türkçe-İngilizce olduğu için iki dilden şiirleri yan yana inceleyebilir, nasıl çevirildiklerini keşfedebilirsiniz. Özellikle YDS sınavında çeviri soruları da olduğu için bu da ekstra fayda sağlayacaktır. Bunun yanında şiirlerden anlam çıkarmanız gerekeceği için bol bol zihninizde reading pratiği yapmış olacaksınız.

5. Room of One’s Own, Virginia Woolf

Bir söyleşi modunda ilerleyen bu kitap Virginia Woolf’u karşınıza oturtup dinlermiş gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Böylece karşınıza çıkmış olan bir söyleşi metni ya da bir kişinin fikirlerinden bahsedilen metinleri kendiniz için çerez haline getirebilirsiniz. Bunun yanında bir ideoloji kitabı olması sebebiyle metni çözümlemeniz, Virginia Woolf’un düşüncelerinden bir çıkarımda bulunmanız gerekecek. Böylece hem İngilizce ideolojik kelimeler öğrenmiş olacak hem de İngilizce metinden çıkarımda bulunma işini halletmiş olacaksınız.

BONUS İngilizce kitap:

Dracula, Bram Stoker

Yine büyük klasiklerden biri olan bu eser sayesinde eski zamanların Britanya’sını yolculuğa çıkmış olacaksınız. Bu eserde Dracula’nın ölümsüzlüğü sebebiyle birçok tarihi söylemleri de bulunuyor. Böylece farklı türde metinler de görmüş olabilirsiniz. Ayrıca bu eserde de birçok mektup ve günlük bölümü bulunuyor. Belki de bir mektup arkadaşı bulmanıza ya da İngilizce günlük yazmanıza vesile olur.

Daha fazla kitap tavsiyesi için; https://kitapify.com/okumalar/universite-bitmeden-okunmasi-gereken-10-kitap/


Gizem

Yazar: Gizem Akmanlı